Już po raz szósty Toyota zajęła pierwsze miejsce w branży motoryzacyjnej w corocznym rankingu „Najbardziej podziwianych firm na świecie 2020” (World’s Most Admired Companies) magazynu Fortune.

 

Największy koncern Japonii zajął 30. miejsce wśród 50 najbardziej podziwianych firm na świecie ze wszystkich branż. W Top 50 znalazł się jeszcze tylko jeden koncern motoryzacyjny – BMW na 32. miejscu. Daimler zajął pozycję 115., General Motors – 147. miejsce, Honda – 158. miejsce, a Hyundai – 165. miejsce.

Ranking „World’s Most Admired Companies” Fortune to ceniony na całym świecie raport na temat reputacji międzynarodowych przedsiębiorstw. Jest on oparty na badaniach firm i zewnętrznych ocenach dyrektorów i członków zarządu oraz analityków z całego świata. Każde przedsiębiorstwo jest oceniane pod względem 9 kryteriów, które są kluczowe dla międzynarodowego sukcesu każdej firmy. Obejmują one jakość produktów i usług, odpowiedzialność społeczną i środowiskową, konkurencyjność na globalnym rynku czy wartość inwestycyjną. Przedmiotem oceny była także jakość zarządzania – w przypadku Toyoty chodzi o rozwijany od dekad System Produkcyjny Toyoty oraz zasady lean management, wykładane na uczelniach ekonomicznych na całym świecie.

Pełna lista „World’s Most Admired Companies” magazynu Fortune jest dostępna na stronie: https://fortune.com/worlds-most-admired-companies/