Samochody hybrydowe to przystępny cenowo sposób na ograniczanie zużycia paliwa i emisji spalin. Na amerykańskim rynku samochody hybrydowe są już stałym elementem krajobrazu, do którego kierowcy zdążyli się przyzwyczaić. Znacznie większe emocje budzą hybrydy plug-in, czyli ładowane z gniazdka. Jeśli jednak spojrzeć na wyniki sprzedaży, okazuje się, że hybrydy, które wymagają wyłącznie tankowania benzyny, stanowią nadal znaczącą większość na rynku aut ekologicznych.

W Stanach Zjednoczonych dostępnych jest ponad 40 aut hybrydowych, ale kupujących interesuje głównie jedna czwarta modeli oferowanych przez producentów. Oto 5 samochodów hybrydowych, które uzyskały najlepsze wyniki w okresie od stycznia do maja 2017 roku.

Miejsce 1. Toyota Prius – 27 635 egzemplarzy
Toyota Prius to samochód segmentu D z nadwoziem liftback. Model jest sprzedawany od 1997 roku – był to pierwszy seryjny samochód hybrydowy na rynku. W 2016 roku zadebiutowała jego czwarta generacja, zbudowana na nowej platformie TNGA. Nowy Prius ma najniższe zużycie paliwa w segmencie aut średniej wielkości i jedno z najniższych na rynku – zarówno w mieście jak i poza nim spala 3,3 l/100 km według europejskich standardów pomiaru.
Prius ma więcej zalet niż tylko bardzo niskie spalanie. To bardzo dobrze zaprojektowany samochód o nisko położonym środku ciężkości, świetnych właściwościach jezdnych i komfortowym wnętrzu. O komforcie jazdy kierowcy i pasażerów decydują nie tylko wysokiej jakości materiały i wygodne fotele, ale także optymalna pozycja za kierownicą i ergonomiczne rozłożenie elementów wyposażenia. Wysoka jakość przekłada się także na niezawodność – Consumer Reports, wiodąca amerykańska organizacja konsumencka uznała nowego Priusa za najbardziej niezawodny samochód na rynku w USA.
Prius jest napędzany skonstruowanym od nowa napędem hybrydowym o mniejszych i wydajniejszych elementach niż poprzednik, z nowym silnikiem benzynowym 1,8 l pracującym w cyklu Atkinsona oraz wydajniejszymi silnikami elektrycznymi. Samochód zyskał bardziej sportowe właściwości jezdne dzięki sztywniejszemu o 60 procent nadwoziu i zawieszeniu wielowahaczowemu z tyłu. Do 100 km/h rozpędza się w 10,6 s. Nowością w tym modelu jest pakiet systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense.

Miejsce 2. Ford Fusion Hybrid – 25 840 egzemplarzy
Ford Fusion Hybrid zadebiutował na amerykańskim rynku w 2009 roku. Obecnie w sprzedaży jest druga generacja po faceliftingu. Auto spala 5,6 l/100 km według amerykańskiego standardu EPA. Pod względem stylu i wrażeń z jazdy nie różni się od konwencjonalnego Forda Fusion.

Hybrydowego Forda napędza 2-litrowy silnik współpracujący z silnikiem elektrycznym o łącznej mocy 188 KM, których pracą zarządza automatyczna przekładnia bezstopniowa e-CTV. Ford Fusion Hybrid to komfortowy sedan średniej wielkości spokrewniony z Fordem Mondeo, o długości 4 869 mm. Ma przestronne wnętrze dla 5 osób i jest dostępny z zaawansowanymi systemami bezpieczeństwa oraz systemem multimedialnym.

Miejsce 3. Toyota RAV4 Hybrid – 17 061 egzemplarzy
Toyota RAV4 zadebiutowała w 1994 roku – był to pierwszy kompaktowy SUV z nadwoziem samonośnym na rynku. Wersja hybrydowa weszła na rynek w 2016 roku i od razu znalazła się na szczytach rankingów sprzedaży.
RAV4 Hybrid jest napędzany 2,5-litrowym 4-cylindrowym silnikiem VVT-i współpracującym z silnikami elektrycznymi zasilanymi baterią niklowo-wodorkową o energii 1,6 kWh, ukrytą pod tylną kanapą. W wersji 4x4 tylną oś napędza dodatkowy silnik elektryczny. Auto ma moc 197 KM i przyspiesza do 100 km/h w 8,3 s, co czyni go najmocniejszą wersją RAV4 w historii modelu. Zużywa przy tym 5,1 l/100 km benzyny na trasie i w mieście według europejskiego standardu pomiarów.

Samochód jest wyposażony w systemy bezpieczeństwa czynnego oraz inne udogodnienia elektroniczne, takie jak system multimedialny z interaktywną nawigacją i aplikacjami czy kamera 360 stopni monitorująca otoczenie auta.

Miejsce 4. Kia Niro Hybrid – 10 488 egzemplarzy
Kia Niro to zupełnie nowy model, który zadebiutował w USA na początku 2017 roku. Jest to kompaktowy crossover z napędem hybrydowym, w którym benzynowy, 4-cylindrowy silnik 1,6 l o mocy 105 KM współpracuje z silnikiem elektrycznym o mocy 44 KM. Łącznie układ hybrydowy daje moc 141 KM. W przeciwieństwie do większości hybryd, które wykorzystują bezstopniowe przekładnie, w Niro pracuje automatyczna, dwusprzęgłowa skrzynia biegów z 6 przełożeniami. Auto przyspiesza do 100 km/h w 11,5 s. Samochód jest dostępny z napędem na przednią oś. Średnie zużycie paliwa według europejskiego cyklu to 3,8 l/100 km.

Na wyposażenie samochodu składa się m.in. system multimedialny z ekranem dotykowym, nawigacja oraz asystent utrzymania pasa ruchu. Model dostępny jest także z aktywnym tempomatem i systemem awaryjnego hamowania.

Miejsce 5. Honda Accord Hybrid – 9 184 egzemplarzy
Honda Accord Hybrid zadebiutowała w 2005 roku. Obecnie w sprzedaży jest model, który wszedł na rynek w 2013 roku. Auto zużywa 5 l/100 km według amerykańskich standardów EPA. Średniej wielkości sedan jest przestronny i wyposażony w standardzie zbliżonym do marek premium. Napędza go pracujący w cyklu Atkinsona silnik benzynowy 2 l i-VTEC o mocy 142 KM oraz silnik elektryczny generujący 169 KM. Łączna moc układu to 212 KM. Samochód wykorzystuje wirtualną skrzynię biegów Intelligent Multi-Mode Drive. Układ napędowy używa dwóch silników elektrycznych, sprzęgła oraz przekładni o stałym przełożeniu, które mogą pełnić funkcję konwencjonalnej wielostopniowej skrzyni biegów lub przekładni bezstopniowej CVT.