30 kwietnia tego roku nastał koniec ery. Przynajmniej dla Japończyków. Era Heisei zakończyła się wraz z abdykacją cesarza Akihito. Co prawda, nowa era Reiwa już się rozpoczęła, ale nowy cesarz Japonii, Naruhito, wciąż nie był koronowany. Na szczęście już 22 października cała Japonia oraz dygnitarze ze 190 krajów będą świadkami tej uroczystości. Na taką okazję konieczny jest wyjątkowy samochód. Czarna limuzyna w wersji kabrio o nazwie Century wydaje się jak najbardziej odpowiednia.

 

Opracowana specjalnie na koronację otwarta Toyota Century nazywana cesarskim samochodem paradnym (Royal Parade Car) przewiezie cesarza Naruhito razem z żoną Masako na odcinku 4,6 km z Pałacu Cesarskiego do pałacu Akasaka. Parada ulicami Tokio będzie trwała 30 minut, a jej trasa została tak wybrana, by spowodować jak najmniejsze utrudnienia dla kierowców i mieszkańców tej zatłoczonej metropolii, a także by stworzyć widzom jak najwięcej możliwości do robienia zdjęć cesarskiej parze.

Samochód jest oparty na najnowszej, trzeciej generacji Toyoty Century, zaprezentowanej na Tokyo Motor Show w 2017 roku. Ma 5340 mm długości i 1930 mm szerokości, a napędza go seryjny dla tego modelu układ hybrydowy czwartej generacji o mocy 430 KM, z 5-litrowym silnikiem V8.

Toyota Century, dystyngowana limuzyna, stworzona głównie z myślą o dworze cesarskim oraz członkach japońskiego rządu, jest mocno osadzona w tradycji. Dlatego choć powstała na zupełnie nowej platformie i jest wyposażona w najnowsze technologie Toyoty, z wyglądu różni się w umiarkowanym stopniu od swojej poprzedniczki, produkowanej przez 20 lat.

Auto zostało wykonane z prawdziwie japońską starannością, o czym świadczy choćby emblemat na przednim grillu, którego wykonanie zajęło 6 tygodni, czy lakier nakładany w siedmiu etapach, trzykrotnie polerowany na mokro. Po usunięciu dachu tylne fotele zostały uniesione o 4 cm, a oparcia ustawione pod kątem 25 stopni, dzięki czemu para cesarska będzie lepiej widoczna. Na przednim zderzaku auta widnieje cesarskie godło.

Po ceremonii samochód będzie czasowo wystawiany w pałacach w Tokio i Kioto. Będzie także służył cesarzowi w czasie wyjątkowych wydarzeń, takich jak Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020. Uroczystość to będzie pierwsza parada cesarska od 30 lat. Poprzednia – z okazji koronacji cesarza Akihito – miała miejsce 12 listopada 1990 roku. Wówczas cesarza wiózł Rolls Royce Corniche III z 1990 roku.