Szybkość podejmowanych decyzji kluczowa jest nie tylko na odcinkach specjalnych, ale przede wszystkim w diagnozowaniu chorób nowotworowych, zwłaszcza u dzieci. Dlatego Motul HRSMP przez cały sezon będzie wspierać akcję “Wyprzedzamy nowotwór”, a podczas wszystkich rajdów na trasie pojawi się wyjątkowe auto w barwach Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową.
Motul HRSMP, czyli cykl mistrzostw dla kierowców historycznych rajdówek, w kampanię “Wyprzedzamy nowotwór” angażuje się od zeszłego roku. Inauguracja działań miała miejsce podczas Rajdu Rzeszowskiego. Wtedy na trasie pojawiła się unikalna Toyota Yaris GRMN promująca akcję, która pełniła rolę samochodu “zero”. Tak oklejone auto, jadące przed wszystkimi zawodnikami, miało zwrócić uwagę na problem i pokazać, że odpowiednie działania mogą doprowadzić również do wyprzedzenia nowotworu. Akcja okazała się sukcesem i wróciła na trasy Rajdu Wisły - tym razem do promocji posłużyła Toyota Celica GT. W projekt fundacji ochoczo włączyły się też załogi startujące w Motul HRSMP, naklejając barwy akcji na swoje auta i szerząc jej ideę wśród kibiców.
Nowa rajdowa “broń” fundacji
W sezonie 2019 fundacja będzie jeszcze bliżej współpracować z cyklem Motul HRSMP. “Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi mediów, lekarzy, a także rodziców na fakt, że dzieci również mogą zachorować na nowotwór. Choroby nowotworowe dają podobne objawy do typowych chorób dziecięcych, więc łatwo je przeoczyć. Dlatego też będziemy uświadamiać rodziców, a lekarzy namawiać do specjalistycznych szkoleń” – mówiła Emilia Kotarska, członek zarządu Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową i pomysłodawczyni akcji, która przez cały cykl będzie pilotem wyjątkowej “zerówki”.
Na trasach Motul HRSMP w sezonie 2019 przejazdy załóg będzie poprzedzał Opel Astra GSI w barwach akcji. Kotarska będzie pilotować Wojciecha Sroczyńskiego, dziennikarza i kierowcę rajdowego. - Cieszę się, że akcja się rozwija, rajdowe środowisko reaguje na nią bardzo pozytywnie, a poprzez naszą jazdę będziemy mogli przybliżyć temat kibicom i mediom w każdym zakątku Polski” - mówił Sroczyński.
“Jestem pod wrażeniem tej akcji. W sportach motorowych ważny jest jak najlepszy czas na mecie. Z profilaktyką i leczeniem chorób nowotworowych jest podobnie. Zależy nam na tym, by czas od pierwszej diagnozy do rozpoczęcia leczenia był jak najkrótszy, zwłaszcza u małych pacjentów” - mówiła patron merytoryczna kampanii prof. nadzw. dr hab. n. med. Anna Raciborska, kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.
Zawodnicy Motul HRSMP zaangażowani w akcję
W akcję „Wyprzedzamy nowotwór” z dużym entuzjazmem włączyło się szerokie grono rajdowców. Kampanię wspiera Polski Związek Motorowy, automobilkluby i wszyscy zawodnicy Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.
“Kierowcy tak jak lekarze muszą podejmować mnóstwo decyzji w bardzo szybkim czasie. Zawodnicy Motul HRSMP to grupa szczególna. Nie jeżdżą dla pieniędzy, a po to by utrwalić pamięć najlepszych tradycji tego sportu. Staramy się też robić jak najwięcej dla innych. Entuzjazm załóg, organizatorów rajdów i Polskiego Związku Motorowego do takich działań jest niesamowity” - mówił Mirosław Miernik, Koordynator Rajdów Historycznych PZM.
Sezon Motul HRSMP rozpocznie się od Rajdu Świdnickiego-Krause (26-28 kwietnia), ale historyczne rajdówki będą promowały akcję “Wyprzedzamy nowotwór” wcześniej - podczas III Rajdu Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza (6-7 kwietnia).