Toyota Motor North America zainwestuje w swoje fabryki w Stanach Zjednoczonych dodatkowe 3 miliardy dolarów do 2022 roku. To o 30% więcej niż pierwotnie zakładano. Pierwsze 749 milionów dolarów trafi do pięciu fabryk, zwiększając zatrudnienie w nich o 600 pracowników.

W 2017 roku Toyota zapowiedziała, że w ciągu 5 lat zainwestuje 10 miliardów dolarów w swoje fabryki w USA. Teraz firma deklaruje, że zwiększy swoje inwestycje na tym obszarze o 30%. Jim Lentz dodał, że Toyota wydała już połowę z oryginalnie założonych 10 miliardów.

„W czasach, kiedy inni producenci ograniczają produkcję, my wierzymy w siłę amerykańskiej gospodarki, widząc przyszłość motoryzacji w Ameryce w jasnych barwach” – powiedział Jim Lentz, CEO Toyota Motor North America.

Toyota planuje wprowadzić do zakładu w Kentucky produkcję RAV4 Hybrid i Lexusa ES 300h, zwiększyć produkcję silników w Alabamie oraz podwoić produkcję przekładni do napędów hybrydowych w Wirginii Zachodniej. Powiązana z Toyotą spółka Bodine Aluminium podniesie produkcję odlewów w zakładach w Tennessee i Missouri. Jim Lentz podkreślił, że linia produkcyjna hybrydowego RAV4 została dodana do fabryki, w której do tej pory były budowane tylko auta osobowe.

W fabryce silników w Huntsville (Alabama) Toyota wyda 288 milionów dolarów i zatrudni 450 dodatkowych osób. W Buffalo w Zachodniej Wirginii inwestycja wyniesie 111 milionów i spowoduje zatrudnienie 123 osób. 50 milionów dolarów trafi do fabryki Bodine w Jackson w Tennessee, gdzie pracę znajdzie 13 osób. Fabryka w Georgetown w Kentucky otrzyma na nowe linie produkcyjne 238 milionów dolarów, zaś do fabryki w Troy w Missouri trafi 62 milionów dolarów. Fabryka w Georgetown będzie mogła od stycznia 2020 roku produkować 100 000 hybrydowych RAV4 rocznie. W maju tego roku ruszy linia produkcyjna Lexusów ES 300h o wydajności 12 000 aut.