Portal analityczny focus2move.com opublikował najnowsze dane o światowej sprzedaży samochodów. Najpopularniejszym modelem na świecie jest już tradycyjnie Toyota Corolla. W Top 3 znalazł się także duży pick-up Ford F-Series oraz lider segmentu SUV, Toyota RAV4. Najczęściej wybieraną marką na globalnym rynku aut jest Toyota.

 

Kierowcy najczęściej wybierają Toyotę

Pierwsze miejsce Toyoty w rankingu najczęściej wybieranych marek samochodowych na świecie nie jest zaskoczeniem. Najnowsze wyniki sprzedaży zebrane z pierwszych trzech kwartałów wskazują, że Toyota sprzedała 6 477 000 samochodów, a jej udział w globalnym rynku samochodów wynosi 9,4%. Drugie miejsce zajmuje Volkswagen z 7,6-procentowym udziałem (5 222 000 aut), a trzeci Ford, który zajmuje 6,1% rynku (4 197 000 aut). Na kolejnych miejscach pierwszej dziesiątki znalazły się Nissan, Honda, Hyundai, Chevrolet, Kia, Mercedes i Renault.

Corolla liderem światowej sprzedaży. RAV4 na topie segmentu SUV

Ranking sprzedaży modeli opracowany przez focus2move.com obejmuje okres od stycznia do lipca tego roku. Toyota Corolla uzyskała wynik 900 997 egzemplarzy. Kompaktowa Toyota zajmuje pierwsze miejsce na liście najczęściej kupowanych samochodów na świecie nieprzerwanie od 2004 roku, a od 1997 roku jest najlepiej sprzedającym się samochodem w historii. W przyszłym roku na rynek wejdzie 12. generacja, dostępna jako pierwszy model z dwoma napędami hybrydowymi do wyboru.

Na drugim miejscu znalazł się duży amerykański pick-up Ford F-Series, który kupiono 813 486 razy. Trzecim najchętniej kupowanym samochodem na świecie, a jednocześnie najpopularniejszym SUV-em jest Toyota RAV4. Wybrało ją 632 353 kierowców. Sprzedawany od 1994 roku SUV w przyszłym roku wejdzie na europejski rynek w piątej odsłonie jako hybryda i auto benzynowe.

W pierwszej dziesiątce znalazły się także Honda Civic, VW Golf, Tiguan i Polo, Honda CR-V, Toyota Camry i Chevrolet Silverado.

 

Oficjalne źródła danych

Focus2move.com opracowuje swoje zestawienia na podstawie Globalnej Bazy Samochodów (GAD, Global Auto Database), którą prowadzi od 2010 roku. Baza prowadzona jest na podstawie ponad 300 źródeł, do których należą ministerstwa transportu poszczególnych krajów, organizacje zrzeszające producentów samochodów oraz wszystkie inne instytucje prowadzące oficjalne statystyki w danym kraju lub regionie.