W tegorocznym rankingu J.D. Power Resale Value Awards pierwsze miejsca w swoich kategoriach zajęło aż pięć modeli Lexusa i cztery modele Toyoty, plasując te japońskie marki na dwóch najwyższych pozycjach w zestawieniu producentów pod względem tzw. wartości rezydualnej samochodów.

 

W kategorii kompaktowych samochodów klasy premium najniższą utratą wartości wykazał się popularny również w Polsce sedan Lexus IS, a jego większy brat, rodzinny Lexus GS, zajął najwyższą pozycję w kategorii średnich aut klasy premium. W kategorii dużych samochodów luksusowych zwyciężyła flagowa limuzyna Lexus LS. Bestsellerowy Lexus NX okazał się najlepszy wśród kompaktowych SUV-ów klasy premium. Pierwsze miejsce w kategorii SUV-ów średniej wielkości zajęła luksusowa terenówka Lexus GX.

Laury marce Toyota przyniosły modele cieszące się dużym powodzeniem na amerykańskim rynku. W kategorii średnich pickupów zwyciężyła Toyota Tacoma, a wśród średnich SUV-ów pierwsze miejsce zajęła Toyota 4Runner. W kategorii minivanów najlepsza okazała się Toyota Sienna, zaś w kategorii Large Light-Duty Pickup na najwyższej pozycji znalazła się Toyota Tundra.

„W tym roku podczas opracowywania rankingu marek i samochodów o najwyższej wartości odsprzedaży analitycy J.D. Power po raz pierwszy w pełni wykorzystali bazę danych o transakcjach, zawierającą również opinie klientów” – mówi Jonathan Banks, wiceprezes J.D. Power ds. wyceny pojazdów i analityki. – „Celem naszych analiz było dostarczenie konsumentom informacji o kosztach związanych ze stopniową utratą wartości pojazdu, które powinni uwzględnić, podejmując decyzję o zakupie samochodu”.

W tegorocznym rankingu uwzględniono 244 modele samochodów i przeanalizowano ponad 650 tysięcy transakcji oraz średnio po 3500 rekordów danych dla każdego modelu. Do oceny wykorzystano ceny, które dealerzy płacili poprzednim właścicielom za używany samochód, podzielone przez pierwotne ceny zakupu nowych pojazdów. Do obliczeń użyto danych zgromadzonych w okresie od stycznia do czerwca 2018, dotyczących trzyletnich samochodów z rocznika modelowego 2015.