Sukces crossovera C-HR oraz stała popularność ikony segmentu SUV – Toyoty RAV4 to zachęta dla japońskiej marki, aby poszukiwać kolejnych propozycji dla fanów zwinnych samochodów ze zwiększonym prześwitem i napędem 4x4. Na rozpoczynających się właśnie targach motoryzacyjnych w Los Angeles Toyota zaprezentowała koncepcyjny model FT-AC.
Future Toyota Adventure Concept (FT-AC) został zaprojektowany, aby przełamać codzienną rutynę i korzystać z każdej okazji do przygody. To nie przypadek, że debiutuje na targach w Los Angeles, którego mieszkańcy chętnie spędzają weekendy na plażach, wzgórzach czy na pustyni. To kolejna propozycja Toyoty z serii konceptów, które powstały z myślą o wypadach za miasto i realizacji swoich pasji.
Podróż dla przyjemności
Podstawowym atrybutem FT-AC jest wszechstronność. Wyprawy za miasto mogą się bardzo różnić charakterem, dlatego FT-AC pasuje do różnych stylów życia, hobby, preferencji, a także do różnych pokoleń. Samochód nawiązuje stylem do aktualnych SUV-ów i terenówek Toyoty.
Wyraźnie zarysowany, szeroki grill jest obramowany przez reflektory LED. Światła przeciwmgielne można wyjąć i posłużyć się nimi jak latarkami. Można je też przyczepić do roweru – w takim układzie zapewniają optymalne oświetlenie drogi w nocy. W przedni zderzak samochodu wkomponowane są dwa haki. Osłony podwozia chronią krótkie zwisy z przodu i z tyłu przed kamieniami, wystającymi korzeniami i innymi przeszkodami. Z tyłu samochodu zamontowany jest bagażnik rowerowy, który chowa się w kilka sekund.
FT-AC został zbudowany na długiej platformie, ma także duży rozstaw kół i szerokie nadkola, co sprawia, że wygląda masywnie i stabilnie. 20-calowe koła z oponami all-terrain oraz duży prześwit otwierają przed kierowcą jeszcze więcej możliwości spędzania wolnego czasu.
Kamery i dostęp do internetu
Bagażnik dachowy w stylu safari można doposażyć w dowolny sposób. Światła obrysowe na rogach z przodu tworzą nastrojowe oświetlenie i wspomagają działanie kamer w bocznych lusterkach. Kamery te działają m.in. na podczerwień i mogą nagrywać przebieg trasy. Można je także wyjąć i zabrać ze sobą na wycieczkę pieszą lub rowerową. Zintegrowany hotspot wi-fi automatycznie przesyła nagranie z kamery do chmury, gdzie na bieżąco można edytować i publikować filmy za pomocą smartfona. Wysoka jakość połączenia umożliwia livestream, aby fani i followersi mogli na bieżąco śledzić wyprawę. Tylne światła LED zamocowane na bagażniku dachowym poprawiają widoczność i mogą być kontrolowane za pomocą smartfona. Kierowca i pasażerowie mogą też skorzystać z geolokacji.
FT-AC to na razie studium designu, jednak został opracowany z myślą o silniku benzynowym o dużym momencie obrotowym i napędzie 4x4. Mógłby alternatywnie otrzymać także układ hybrydowy nowej generacji, łączący niskie zużycie paliwa, dużą moc i elastyczność oraz napęd na 4 koła bez wału napędowego.