Magazyn What Car? ogłosił wyniki tegorocznego badania niezawodności samochodów na brytyjskim rynku. Pierwsze miejsce zajęła marka Lexus z wynikiem 92.1%. Tuż za nią znalazły się Mitsubishi (90.8%) i Toyota (89,6%). Badanie objęło 14 200 właścicieli nowych samochodów, kupionych w ciągu ostatnich 3 lat. Respondenci szczegółowo opisali awarie i usterki w swoich pojazdach oraz ich koszty i czas napraw.

Jest wiele powodów, dla których ludzie kupują nowe samochody. Jednak o tym, jak długo jeżdżą swoimi autami i czy zostają przy tej samej marce przez wiele lat, decyduje przede wszystkim jeden czynnik – niezawodność. Jeśli samochód często się psuje, zostawiając kierowcę na lodzie, gdy ma całą listę rzeczy do załatwienia lub gdy ciągle trzeba odwiedzać warsztat nawet w drobnych sprawach, jest mało prawdopodobne, że przy następnym zakupie padnie wybór na tę samą markę. Z tego założenia wychodzą eksperci portalu What Car?, którzy już po raz kolejny przeprowadzili badanie niezawodności aut na brytyjskim rynku.

Portal zapytał właścicieli 14 208 samochodów o to, czy ich auta sprawiały jakieś problemy techniczne w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Zgłoszone usterki i awarie zostały pogrupowane w 14 kategoriach: akumulatory, karoseria, hamulce, silnik, elektryka silnika, układ wydechowy, zewnętrzne światła, układ paliwowy, sprzęgło i skrzynia biegów, wyposażenie wnętrza, elektryka niezwiązana z silnikiem, układ kierowniczy, zawieszenie i pozostałe elementy.

W przypadku każdej wady właściciele samochodów zostali poproszeni o oszacowanie czasu, w jakim byli pozbawieni swojego auta, oraz podanie kosztu naprawy. Wydatki na serwis wahały się od darmowej reperacji w ramach gwarancji po kwoty przekraczające 1500 funtów, zaś czas usuwania usterek od kilku godzin do ponad tygodnia. Te informacje pozwoliły ocenić powagę awarii. Na podstawie wszystkich danych portal What Car? opracował ranking niezawodności modeli i marek.

Niezawodne marki
Najbardziej bezawaryjną marką na brytyjskim rynku jest według badań What Car? marka Lexus z wynikiem 92.1%. Drugie miejsce zajęło Mitsubishi (90.8%), a trzecie Toyota (89,6%). W pierwszej dziesiątce znalazło się łącznie 6 marek z Japonii i 7 z Azji, wszystkie z wynikiem powyżej 80%. Europę w Top10 reprezentują brytyjska MG i włoska Alfa Romeo, zaś Amerykę Ford.

Samochody, które się nie psują
Najlepsza marka może się też pochwalić modelem, który uzyskał maksymalną ocenę 100% za niezawodność. Z takim wynikiem Lexus CT 200h zajął pierwsze miejsce w kategorii samochodów rodzinnych. 100% uzyskały także Toyota Aygo (1. miejsce w segmencie aut miejskich, segment A), Honda Jazz (wygrana w klasie małych samochodów, segment B) oraz Audi A3 w wersji benzynowy sedan (1. miejsce w segmencie wyższej klasy średniej).

Mały ale trwały
Toyota Aygo udowadnia, że nawet najmniejsze samochody mogą wykazywać się doskonałą jakością. W przypadku tego auta ani jeden brytyjski właściciel nie zgłosił jakiejkolwiek usterki w ostatnim roku. Specjaliści What Car? rozmawiali z właścicielami drugiej generacji modelu, która zadebiutowała w 2014 roku i do dziś jest w sprzedaży. Aż 13 procent respondentów kładło szczególny nacisk na to, jak bardzo niezawodny jest ich samochód.

„Wynik Aygo w naszym badaniu niezawodności dowodzi, że czasem jakość auta znacznie przewyższa jego cenę. To jeden z najtańszych samochodów na rynku, a mimo to nie ma z nim żadnych problemów. To nie powinno jednak dziwić, jako że wszystkie modele Toyoty, które zbadaliśmy, uzyskały dobre wyniki. Bezawaryjność to niezmiennie jeden z najważniejszych czynników, jakie klienci salonów samochodowych biorą pod uwagę przy wyborze auta” skomentował Steve Huntingford, redaktor naczelny portalu What Car?.

Miejski Japończyk bez wad
Właściciele Hondy Jazz, która zadebiutowała w 2015 roku, nie mieli w tym roku jakichkolwiek powodów do narzekań. Poprzednia generacja również nie sprawia większych kłopotów – jej użytkownicy zgłosili tylko drobne usterki.
Niezawodna hybryda premium
Hybrydy Toyoty są znane z ponadprzeciętnej niezawodności, jednak nawet na ich tle Lexus CT 200h sprawił się w tym roku doskonale. Właściciele aut w wieku do trzech lat nie mieli do nich żadnych zastrzeżeń. W przypadku starszych aut tylko 10 procent kierowców hybrydowych Lexusów CT miało do czynienia z jakimikolwiek usterkami.

Bezawaryjny sedan z Ingolstadt
Stuprocentową niezawodnością wykazał się także sedan Audi A3 w wersji benzynowej. Nieco gorzej spisały się wersje z silnikiem Diesla, których właściciele zgłosili problemy z silnikiem, elektryką silnika i hamulcami.