Toyota przygotowała na Targi Motoryzacyjne w Tokio 9 nowości, reprezentujących wszystkie kierunki, w których koncern aktualnie się rozwija. Na stoisku Toyoty nie zabrakło samochodów sportowych, pojazdów na wodór i hybrydowych, sztucznej inteligencji czy nowych rozwiązań telekomunikacji mobilnej w chmurze.

Concept-i – transport dla każdego

Seria trzech prototypów Concept-i to pojazdy ze sztuczną inteligencją, które wchodzą w interakcje z kierowcą i wspierają go na każdym kroku. Concept-i zostały pomyślane jako środki transportu dla każdego, dlatego przy ich projektowaniu wzięto pod uwagę potrzeby młodzieży, osób niepełnosprawnych i starszych, które będą mogli z nich korzystać bez kierowcy.

Wodór, prąd i gaz

Technologia wodorowa Toyoty jest reprezentowana w tym roku przez autobus miejski Sora, który już niedługo trafi na ulice Tokio i innych japońskich miast, oraz przestronny samochód klasy premium Fine-Comfort Ride o zasięgu 1000 km. Nowością na rynku aut hybrydowych jest JPN Taxi, model przeznaczony do pracy jako taksówka w japońskich miastach, z napędem hybrydowym oraz instalacją LPG. Kolejną hybrydową premierą jest TJ Cruiser – połączenie SUV-a i minivana z silnikiem benzynowym 2.0 współpracującym z silnikiem elektrycznym.

Sportowe Toyoty

Od kilku lat Toyota coraz silniej wchodzi na rynek samochodów sportowych, a to dopiero początek. Do obecnej na rynku od 2012 roku Toyoty GT86 dołączył hot hatch Yaris GRMN. W Japonii Toyota wprowadziła do sprzedaży całą serię usportowionych modeli – od Yarisa, przez Priusa i minivany po podrasowaną wersję GT86. Na tokijskich targach seria GR jest reprezentowana m.in. przez Vitz GR (japońska wersja Yarisa).

Prosto z wyścigowych torów i rajdowych odcinków specjalnych przyjechały do Tokio Yaris WRC  oraz TS050 Hybrid reprezentujący Toyotę w Mistrzostwach Świata Wyścigów Długodystansowych. Hybrydowa wyścigówka o mocy 1000 KM stała się inspiracją dla koncepcyjnego GR HV SPORTS, który przenosi na publiczne drogi wyczynowy napęd Toyota Hybrid System-Racing oraz inne atrybuty TS050 Hybrid. GR HV SPORTS concept, podobnie jak GT86 oraz koncepcyjne S-FR i FT-1, ma napęd na tylną oś, doskonały do driftu.

Luksus z Japonii

Na targach w Tokio nie mogło zabraknąć propozycji Toyoty na japoński rynek. Duże zainteresowanie Japończyków wzbudza 3. generacja cesarskiej limuzyny – Toyoty Century. Z kolei Crown Concept stanowi zapowiedź 15. generacji tego luksusowego modelu. Japoński odpowiednik Lexusa GS w wersji koncepcyjnej jest wyposażony w najnowsze technologie mobilne w chmurze.

„Start Your Impossible”

Salon Samochody w Tokio jest także okazją do ogłoszenia nowej globalnej kampanii „Start Your Impossible”, zainspirowanej współpracą Toyoty z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim i Paraolimpijskim. Hasło to odzwierciedla dążenie Toyoty, aby dostarczać kompleksowe rozwiązania zwiększające mobilność wszystkich ludzi, bez względu na wiek, stan zdrowia czy stopień sprawności. W tę filozofię wpisują się debiutujące w Tokio prototypy Concept-i, ale także rozwijane przez Toyotę roboty domowe Human Support Robots, system transportu publicznego Ha:mo integrujący komunikację miejską z wynajmem na minuty elektrycznych trójkołowych pojazdów i-Road czy rozwój samochodów autonomicznych.