14 lat temu w słynnym programie Top Gear Jeremy Clarkson przeprowadził legendarny test Toyoty Hilux. Polegał on na serii prób wykończenia tego znanego na całym świecie z trwałości i dzielności terenowej samochodu. Jak wiadomo, próby się nie powiodły i samochód wciąż był zdolny do jazdy. Jednak co się z nim dzieje teraz? Czy jeszcze istnieje? Okazuje się, że nie tylko nie został przerobiony na żyletki, ale można go zobaczyć w jednej z największych atrakcji turystycznych Wielkiej Brytanii.

Niezniszczalna Toyota
W piątym odcinku 3. serii programu Top Gear Jeremy Clarkson i James May próbowali zniszczyć samochód, który ma opinię niezniszczalnego – Toyotę Hilux. W tym celu spalili go, utopili w morzu, rozbili kulą do wyburzania, a nawet wysadzili pod nim wieżowiec. Samochód przetrwał wszystkie próby i po każdej z nich był zdolny do uruchomienia silnika i do jazdy. Od tamtej pory minęło już trochę czasu i niektórzy fani zastanawiają się, gdzie znajduje się legendarny pick-up. Czy wylądował na złomowisku? Nic podobnego! Stanowi jedną z atrakcji wystawy World of Top Gear w Narodowym Muzeum Motoryzacji. Mieści się ono w rezydencji Beaulieu niedaleko Southampton w Wielkiej Brytanii.


Świat Top Gear
W World of Top Gear zebrano kolekcję pojazdów, które wystąpiły w słynnym programie. Niedawno wystawa została odświeżona, aby odzwierciedlić zmiany w programie, związane z pojawieniem się w nim nowych prezenterów – Matta LeBlanca, Chrisa Harrisa i Rory’ego Reida.
W World of Top Gear znajdziemy wiele różnych atrakcji – The Challenge Gallery, Enormodrome, Heritage Corridor Timelide przedstawiający 40-letnią historię programu, Test Track Challenge, gdzie można wypróbować swoje umiejętności panowania nad zdalnie sterowanymi samochodami, a także specjalne miejsce do robienia selfie i symulator Top Gear.


Toyota GT86 – rozważna i dynamiczna
Hala Enormodrome jest rekonstrukcją studia telewizyjnego, w którym nagrywany jest program. Tuż przy wejściu stoi nowa gwiazda serii Reasonably Fast Car – czerwona Toyota GT86. Podczas inauguracji nowej wystawy Chris Harris, który testował coupe Toyoty w programie, powiedział: „Bardzo mnie cieszy, że zespół Reasonably Fast Car wybrał Toyotę GT86 do programu. Uważam, że jest to doskonały samochód do tego celu. Zabawnie było patrzeć, jak kierowcy walczyli, żeby utrzymać samochód na torze, kiedy wyłączyliśmy wszystkie systemy elektroniczne. Cały team Top Gear uwielbia wchodzić w poślizg Toyotą GT86. Nawet jeśli obok Toyoty mamy do wyboru supersamochody luksusowych marek, jazda GT86 sprawia na torze mnóstwo radości”.


Pasja brytyjskiego lorda
World of Top Gear można zwiedzić w Beaulieu przy okazji wizyty w National Motor Museum, w którym zgromadzono ponad 250 samochodów. Historia muzeum motoryzacji w rezydencji Beaulieu sięga 1952 roku, kiedy lord Edward Montagu udostępnił pałac i ogrody do zwiedzania, wystawiając 5 samochodów swojego ojca, miłośnika i promotora motoryzacji. Ta pierwsza skromna kolekcja wkrótce pod wpływem powszechnego zainteresowania publiczności samochodami rozwinęła się w bogaty zbiór, który w 1972 roku zyskał status Narodowego Muzeum Motoryzacji. Dziś jest to jedna z największych atrakcji turystycznych w Wielkiej Brytanii.