Analitycy firmy Kelley Blue Book, specjalizującej się w ocenie wartości samochodów, w swym najnowszym raporcie uznali Toyotę za markę, której auta najmniej tracą na wartości z upływem czasu. Marką, której modele zwyciężyły w największej liczbie kategorii, jest Lexus.

Jednym z głównych kryteriów, którymi kierujemy się przy zakupie samochodu, jest zawsze cena. Jednak najważniejszym składnikiem całkowitych kosztów, które ponosimy w okresie użytkowania, jest spadek wartości pojazdu – różnica między ceną zakupu, a kwotą, którą uzyskamy za kilka lat przy jego sprzedaży. Jak oceniają autorzy opracowania, auta kupione dziś w salonie w ciągu pięciu lat stracą około dwóch trzecich wartości – średnia cena odsprzedaży rocznika 2017 wyniesie w roku 2022 32,9 procent ceny zakupu. Spadek wartości kształtuje się jednak różnie dla różnych marek oraz modeli i jest uzależniony m.in. od jakości, trwałości i niezawodności samochodów.

Autorzy raportu za markę, której auta najmniej tracą na wartości, uznali Toyotę. Najwyższe miejsca w swoich kategoriach zajęły Toyota 4Runner (SUV/crossover średniej wielkości), Toyota Sienna (minivan) i Toyota Tacoma (pickup średniej wielkości), wysoką pozycję zajęła też Toyota Tundra.

Marką, której modele zwyciężyły w największej liczbie kategorii, jest Lexus. Wśród popularnych aut luksusowych pierwsze miejsce zajęło sportowe coupé Lexus RC. Najlepszy wśród samochodów luksusowych okazał się sedan Lexus GS. W kategorii SUV-ów/crossoverów średniej wielkości zwyciężył Lexus RX, a w kategorii dużych SUV-ów/crossoverów – Lexus LX.

Kelley Blue Book to działająca na rynku amerykańskim od 1926 roku firma analityczna specjalizująca się w monitorowaniu cen rynkowych i ocenie wartości samochodów, z której zestawień korzystają zarówno ubezpieczyciele i firmy handlowe, jak i osoby indywidualne.

Samochody rocznika 2017 o najwyższej przewidywanej wartości odsprzedaży – zestawienie według kategorii:

Samochód subkompaktowy: Honda Fit
Samochód elektryczny: Chevrolet Bolt EV
Samochód kompaktowy: Subaru Impreza
Subkompaktowy SUV/crossover: Honda HR-V
Sportowy samochód kompaktowy: Subaru WRX
Kompaktowy SUV/crossover: Jeep Wrangler
Samochód średniej wielkości: Subaru Legacy
SUV/crossover średniej wielkości: Toyota 4Runner
Duży samochód: Nissan Maxima
Duży SUV/crossover: Chevrolet Suburban
Popularny samochód luksusowy: Lexus RC
Luksusowy kompaktowy SUV/Crossover: Porsche Macan
Samochód luksusowy: Lexus GS
Luksusowy SUV/crossover średniej wielkości: Lexus RX
Luksusowy samochód High-end: Porsche Panamera
Duży luksusowy SUV/crossover: Lexus LX
Samochód sportowy: Porsche 718 Cayman
Pickup średniej wielkości: Toyota Tacoma
Samochód wyczynowy: Ford Mustang Shelby
Duży pickup: Chevrolet Silverado HD
Samochód z alternatywnym napędem: Honda Accord Hybrid
Minivan: Toyota Sienna

Źródło: Kelley Blue Book