Toyota nawiązała pięcioletnią współpracę z WWF. Japoński koncern przekaże w pierwszym roku partnerstwa 1 milion dolarów na tworzenie zrównoważonych plantacji kauczukowców, które nie będą powodowały wycinania lasów tropikalnych w Azji, oraz inne działania proekologiczne WWF. Jest to element programu Toyota Environmental Challenge 2050, w ramach którego Toyota zamierza do 2050 roku zmniejszyć wpływ działalności firmy na środowisko do zera.
Toyota została partnerem programu Living Asian Forest Project fundacji WWF, którego celem jest ochrona lasów tropikalnych w Azji Południowo-Wschodniej. Program skupia się między innymi na zrównoważonym pozyskiwaniu lateksu z drzew kauczukowych do produkcji gumy, która jest podstawowym składnikiem opon samochodowych. Nadmierna eksploatacja plantacji kauczukowców nieuwzględniająca potrzeb środowiska naturalnego powoduje zmniejszanie powierzchni lasów i zagrożenie dla wielu gatunków.
Zapotrzebowanie na gumę będzie rosło, dlatego konieczny jest system pozyskiwania lateksu bez narażania naturalnych ekosystemów na uszczerbek, a lokalnych społeczności na straty. Toyota we współpracy z partnerami przemysłowymi i WWF chce stworzyć międzynarodowy standard w kwestii zrównoważonej uprawy kauczukowców.
W ramach zawiązanej właśnie współpracy WWF i Toyota będą także wspólnie dążyć do stworzenia modelu społeczeństwa nieemitującego CO2 do atmosfery. Ten cel także jest zgodny ze strategią Toyota Environmental Challenge 2050. Ponadto Toyota wesprze WWF w ochronie zagrożonych gatunków i podnoszeniu świadomości ekologicznej. Toyota jest pierwszym koncernem motoryzacyjnym, który podpisał umowę o globalnym partnerstwie z WWF. Współpraca rozpoczęła się 1 lipca tego roku.
Źródło: