12 lipca w Australii samotny śmiałek wystartował w lot non-stop balonem dookoła globu, zamierzając ustanowić nowy rekord świata. Podczas lotu nad kontynentem jego podróż będzie zabezpieczać załoga naziemna, jadąca terenową Toyotą Hilux.

Rosyjski pilot balonowy Fiodor Koniuchow wyruszył z australijskiego miasta Northam tzw. balonem Roziera, unoszonym zarówno przez lżejszy od powietrza gaz (hel), jak i ogrzane powietrze – tego rodzaju hybrydowy balon umożliwia długotrwałe loty przy bardzo małym zużyciu paliwa. Po przelocie nad całym kontynentem poleci na wysokości od 5 do 10 kilometrów w kierunku Nowej Zelandii i dalej wokół globu, by dotrzeć z powrotem do Australii, pokonując 33 tysiące kilometrów.

Podczas przygotowań do lotu Toyota Hilux stanowiła mobilną wyprawę bazy, stanowisko testowe gazowych palników ogrzewających powietrza w powłoce balonu, służyła też do transportu balonu, gondoli i zbiorników z gazem, a przed samym startem pełniła rolę kotwicy, do której zacumowany był balon.

Toyota jest partnerem przedsięwzięć rosyjskiego pilota od czerwca ubiegłego roku. W styczniu tego roku terenowy Hilux zabezpieczał lot, podczas którego Fiodor Koniuchow i Iwan Mieniajło ustanowili rekord świata w długotrwałości lotu balonem na ogrzane powietrze – 32 godziny i 20 minut. Pickup Toyoty dostarczył balon i załogę na miejsce startu, podążał za balonem na całej trasie lotu, zbierając opróżnione butle gazowe, a wreszcie zabrał załogę i balon z miejsca lądowania.

Niezawodny Hilux, sprawdzony w najbardziej niedostępnych zakątkach całego świata, będzie teraz uczestniczył w kolejnym bezprecedensowym przedsięwzięciu. – „Fiodor podjął się ustanowienia nowego rekordu. Bardzo ważna będzie dla niego świadomość, że w razie kłopotów nie zostanie sam. Na ziemi wspierać go będą przyjaciele i Toyota Hilux, niezawodny partner, na którego zawsze można liczyć. Życzymy sławnemu podróżnikowi powodzenia i czekamy na szczęśliwy powrót” – powiedziała Tatiana Chaliawska, dyrektor marketingu Toyota Motor Russia.

 

Źródło:
http://newsroom.toyota.eu