Polski rynek motoryzacyjny ma się bardzo dobrze. Zgodnie z ostatnimi danymi KPMG i PZPM odnotowano u nas 17 proc. wzrost rejestracji samochodów osobowych – największy spośród dziesięciu głównych rynków w UE. Znaczną popularnością cieszy się segment C oraz marki premium, a za wzrosty odpowiadają głównie klienci instytucjonalni. Oto najlepsze modele dla firm z grupy luksusowych kompaktów.

Według najnowszych danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego ilość zarejestrowanych w Polsce samochodów segmentu premium wyniósł 26,8 proc. Analitycy podają, że rejestracje przeprowadzone przez klientów instytucjonalnych wzrosły o 20,8 proc., natomiast klientów indywidualnych o 10,4 proc. Równocześnie największy udział w rynku mają samochody klasy C.

Oto najlepsze modele dla firm, należące do segmentu C premium.

Lexus CT

Ceny tego samochodu zaczynają się w ofercie wyprzedażowej od 99 tys. zł za odmianę Elegance. Pod maską samochodu znajduje się nowoczesny układ hybrydowy – silnik benzynowy o pojemności 1,8 litra oraz silnik elektryczny, które oferują w sumie 136 KM.

Co znajduje się na liście wyposażenia najtańszej odmiany tego modelu? Oprócz automatycznej skrzyni biegów E-CVT oraz dziennych świateł LED kierowca otrzyma między innymi dwustrefową automatyczną klimatyzację, kamerę cofania, a także system audio z sześcioma głośnikami i wyświetlacz multimedialny o przekątnej 7 cali.

Jeśli rozszerzymy listę wyposażenia o pakiet Comfort i pakiet Lexus Safety System+, które podniosą cenę do 109 900 zł, na liście znajdą się ponadto podgrzewane przednie fotele, aktywny tempomat oraz pakiet dodatkowych systemów bezpieczeństwa. Te ostatnie składają się z systemu ochrony przedzderzeniowej z wykrywaniem pieszych, asystenta utrzymania pasa ruchu, rozpoznawania znaków drogowych czy systemu wykrywającego zmęczenie kierowców.

Infiniti Q30

Ceny auta zaczynają się od 99 500 zł. W tym przypadku pod maską znajdzie się silnik benzynowy 1,6 o mocy 122 KM. Napęd przekazywany jest poprzez manualną skrzynię biegów o sześciu przełożeniach. Automat z tym silnikiem został wyceniony na 125 tys. zł.

Na liście wyposażenia najtańszej odmiany można między innymi znaleźć manualną klimatyzację jednostrefową, system audio z sześcioma głośnikami oraz system start-stop.

Dopłata do dodatkowych systemów bezpieczeństwa dla odmiany ze skrzynią automatyczną to 10 238 zł. Wtedy lista wyposażenia samochodu rozszerzy się o system monitorowania martwego pola, asystenta parkowania z panoramiczną kamerą oraz inteligentny tempomat.

BMW serii 1

Ceny podstawowego modelu w odmianie pięciodrzwiowej startują od 111 tys. zł. Za tę kwotę otrzymuje się samochód wyposażony w silnik benzynowy o pojemności 1,5 litra i mocy 136 KM. Napęd przekazywany jest poprzez manualną skrzynię o sześciu przełożeniach. Odmiana z automatyczną skrzynią biegów zaczyna się od 144 tys. zł.

W najtańszej wersji tego modelu kierowca otrzymuje do dyspozycji między innymi czujnik kolizji, dzienne światła LED oraz system audio, a także automatyczną klimatyzację jednostrefową.

Dopłaty wymagają np. dodatkowe systemy asystujące, ostrzegające przed zjechaniem z pasa ruchu i przed kolizją oraz wykrywające pieszych. Znajdują się one w tak zwanym Pakiecie Innowacji i według cennika kosztują 4,7 tys. zł.

DS 4

Najtańsza odmiana tego modelu kosztuje od 87 900 zł, a pod jej maską znajduje się silnik benzynowy o pojemności 1,2 litra generujący 130 KM. Napęd przekazywany jest za pomocą manualnej skrzyni o sześciu przełożeniach. Wersja z automatyczną przekładnią kosztuje od 99 900 i jest napędzana silnikiem 1,6 o mocy 165 KM.

Na liście wyposażenia niewymagającego dopłaty znajduje się między innymi radio CD/MP3 z sześcioma głośnikami oraz manualna klimatyzacja i światła do jazdy dziennej LED, a także regulator i ogranicznik prędkości.

Dopłaty wymaga pakiet systemów zwiększających bezpieczeństwo wyceniony na 10 tys. zł. Na jego liście znalazły się wspomaganie parkowania i system kontroli martwego pola, uzupełnione o nawigację, Bluetooth i klimatyzację automatyczną.

Mercedes Klasy A

Ceny tego modelu zaczynają się od 91 tys. zł. W tej opcji samochód jest wyposażony w silnik 1,6 o mocy 102 KM i manualną skrzynię biegów o sześciu przełożeniach. Wersja z automatyczną przekładnią siedmiobiegową i silnikiem o pojemności dwóch litrów kosztuje od 125 tys. zł.

Samochód jest wyposażony między innymi w system audio z sześcioma głośnikami i USB, a także tempomat i klimatyzację.

Pakiety zwiększające bezpieczeństwo wymagają dopłaty – asystent martwego pola kosztuje 3,8 tys. zł, kamera cofania 1,6 tys. zł, asystent martwego punktu 2,2 tys. zł, asystent utrzymania pasa ruchu 2,2 tys. zł.