W warszawskim Centrum Expo XXI rozpoczęły się właśnie 31. Targi Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA, które potrwają do niedzieli. Wśród ponad 400 wystawców nie brakuje marek związanych z motoryzacją. Podpowiadamy, jakie stanowiska powinien odwiedzić każdy motomaniak.

Na kołach
Jak co roku na targach WIATR i WODA oprócz łodzi nie mogło zabraknąć różnego rodzaju pojazdów. Na miejscu można z bliska obejrzeć Jaguara F-Pace, a także nową Mazdę 3, której dealerską premierę przygotowała Mazda Oddysey. Warto odwiedzić stoisko firmy Heron Eletric, która rozwija projekt polskiego samochodu elektrycznego. Znajdziemy na nim również elektryczny samochód do rallycrossu Elimen E-RX1, który także jest dziełem Polaków.

Spotkanie pokoleń
Fani motoryzacji powinni zwrócić uwagę również na ekspozycję Ligiera. Francuska marka o bogatych korzeniach w motorsporcie zajmuje się obecnie również produkcją mikrosamochodów. W Warszawie prezentuje swój mały, dwumiejscowy samochód Ligier JS50 Sport Ultimate. Wyposażone w klatkę bezpieczeństwa, kamerę cofania, klimatyzację i asystenta parkowania auto rozpędza się do 45 km/h i może być prowadzone już przez 14-letnich kierowców, wymaga bowiem jednie prawa jazdy kategorii AM. W sam raz na dojazdy do szkoły. Mikrosamochód wystawia również hotel Amax w Mikołajkach. I to nie byle jaki, bo pochodzące z lat 60. BMW 250 Isetta.

Webasto i Garmin - dla profesjonalistów
Na miejscu nie zabrakło marek związanych zarówno z motoryzacją, jak i branżą marine. Yamaha prezentuje silniki do motorówek i skutery wodne. A Suzuki oprócz jednostek napędowych, również motocykle i łódź w barwach zespołu Suzuki Ecstar. Spore stanowisko przygotował Garmin, słynny twórca rozwiązań nawigacyjnych, map, a także inteligentnych zegarków. Dobrze znane wodniakom Webasto zaprezentowało natomiast nowe, elektrycznie otwierane okno dachowe, a także lodówki i bojlery do wody dla jachtów i kamperów. Na stoisku lidera mobilnych rozwiązań do transportu możemy zobaczyć szeroką paletę innych produktów, nie tylko do jachtów, ale także kamperów, TIR-ów i autobusów. Nie zabrakło oczywiście jachtów, takich firm jak Galeon czy Delphia, a ciekawostką są kajaki wędkarskie, które dzięki pedałom można napędzać ruchem nóg.

Nowy wymiar surfowania - silnik spalinowy zamiast fal
Zajrzeć warto również na stoisko firmy Moto Surf. Importer pokazuje tutaj wykonaną z włókna węglowego deskę surfingową z napędem spalinowym Mako Slingshot, która osiąga prędkość 55 km/h i pozwala na surfowanie w takim tempie przez 40 minut. Nie mniej interesująca jest unosząca się nad wodą deska z napędem elektrycznym Lift eFoil, która w najmocniejszej konfiguracji rozpędza się do 40 km/h.

Największe w Polsce targi dla wodniaków
WIATR i WODA to największe w kraju i jedne z największych w Europie targów skierowanych do producentów i miłośników windsurfingu, kajakarstwa, nurkowania oraz jachtingu motorowego i żeglarstwa. Co roku wydarzenie odwiedzają wystawcy nie tylko z Polski, ale także z Chorwacji, Grecji, Holandii, Niemiec, Portugalii, Szwecji czy Włoch. Poza ekspozycjami producentów na miejscu można spotkać się również z mistrzami sportów wodnych, podróżnikami i fachowcami. Tegoroczna edycja imprezy potrwa do niedzieli 3 marca.