Tech
28-05-2018
Pobierz DOC
Jak zwiększyć płynność ruchu dzięki sztucznej inteligencji? Toyota Mobility Foundation nawiązała współpracę z Alan Turing Institute, aby opracować nowy sposób planowania miast i zarządzania nimi. Celem projektu jest zwiększenie płynności ruchu w miastach za sprawą systemu zarządzania nowej generacji.
Projekt jest częścią nowego programu rozwoju sztucznej inteligencji Instytutu Turinga, który ma za zadanie przekształcić systemy zarządzania ruchem ze statycznych w dynamiczne. Dzięki temu będą się dostosowywać do aktualnych warunków w czasie rzeczywistym, uwzględniając wiele różnych rodzajów transportu.
Inteligentne zarządzanie ruchem
Zespół postawił sobie kilka celów. Zamierza wprowadzić sztuczną inteligencję do systemów kontroli sygnalizacji świetlnej, zbudować platformę do przetwarzania interaktywnych danych, by monitorować i przewidywać zachowania uczestników ruchu i testować różne scenariusze planowania komunikacji. Możliwe jest także opracowanie nowych systemów współpracy dla operatorów flot i zarządów miast, na przykład by dzielić się danymi na temat zagęszczenia ruchu lub zanieczyszczenia powietrza i zapobiegać nawarstwianiu się tego rodzaju problemów, zanim spowodują poważniejszy kryzys.
Ruch w miastach coraz trudniej przewidywać
„Według naszej wizji osoby odpowiedzialne za planowanie przestrzenne oraz zarządcy miast powinny dysponować systemem, który pokaże im w czasie rzeczywistym różnego rodzaju dane i pozwoli analizować funkcjonowanie miasta. System powinien opierać się na modelowaniu matematycznym i komputerowym oraz systemach uczenia się maszyn, dzięki czemu będzie można testować różne scenariusze i mieć wgląd w to, kiedy i w jaki sposób zmieniają się wzory zachowań uczestników ruchu. Ze względu na nowe technologie i przetwarzanie danych zagęszczenie ruchu może się obecnie gwałtownie zmieniać w krótkim czasie. Mamy nadzieję, że uda nam się poprawić zdrowie i mobilność mieszkańców miast, a także bezpieczeństwo i wydajność zarządzania ruchem” – powiedział Alan Wilson, CEO i szef zespołu badaczy Instytutu Alana Turinga.
Nie tylko autonomiczne samochody
„Wiele uwagi poświęca się sztucznej inteligencji na pokładzie samochodu. Bardzo się cieszymy z możliwości współpracy z Instytutem Turinga w kwestii wprowadzenia sztucznej inteligencji i przetwarzania wielkich baz danych do infrastruktury. Uważamy, że mobilność ma kluczowe znaczenie dla rozwoju społeczeństw i poprawy jakości życia na całym świecie. Ten projekt stanowi ważny krok do wypracowania harmonijnej mobilności” – dodał Ryan Klem, dyrektor ds. programów Toyota Mobility Foundation.
Toyota inwestuje w nowe systemy mobilności
Toyota Mobility Foundation to organizacja założona przez Toyotę w 2014 roku w celu wspierania rozwoju systemów mobilności przy jednoczesnym eliminowaniu różnic w możliwościach poruszania się. Fundacja zajmuje się dostarczaniem innowacyjnych rozwiązań mobilności na całym świecie, od uspokojenia ruchu w najbardziej zatłoczonych miastach na świecie, po rozwiązania w zakresie energii wodorowej. Korzysta przy tym z wiedzy Toyoty w dziedzinie technologii, bezpieczeństwa i środowiska, jednocześnie podejmując współpracę z uczelniami, władzami publicznymi, organizacjami non-profit oraz instytucjami badawczymi.