Producent zasilanej wodorowymi ogniwami paliwowymi Toyoty Mirai będzie przekazywać uczniom szkół średnich swe doświadczenia, pomagając im rozpocząć karierę w nauce i technice przez budowanie zdalnie sterowanych modeli samochodów wodorowych.

Toyota wspólnie z Horizon Educational Group, dostawcą materiałów edukacyjnych z dziedziny odnawialnych źródeł energii, rozpoczęła program Hydrogen Horizon Automotive Challenge. W ramach tego programu uczniowie będą budować zdalnie sterowane samochody zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi, które następnie wezmą udział w wyścigach. Celem przedsięwzięcia jest promowanie nowych technologii wśród młodzieży i zainteresowanie młodych ludzi karierą w dziedzinach STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics – nauki, techniki, inżynierii i matematyki).

Program, którym objęto 20 szkół średnich z kalifornijskich hrabstw Los Angeles i Orange, rozpoczęło sierpniowe szkolenie dla nauczycieli, przeprowadzone w centrali amerykańskiego oddziału Toyoty w Torrance. Dostawcą miniaturowych wodorowych ogniw paliwowych będzie firma Horizon Educational Group, wchodząca w skład Horizon Fuel Cell Technologies. Uczestniczący w programie uczniowie będą mogli poznać problemy, które musieli pokonać konstruktorzy Toyoty Mirai i rozwiązania, które opracowano przy tworzeniu tego samochodu.

Toyota Mirai to pierwszy opracowany od podstaw, produkowany seryjnie samochód elektryczny zasilany wodorowymi ogniwami paliwowymi. Zapas wodoru, zgromadzony w bezpiecznych zbiornikach wykonanych z niezwykle wytrzymałych materiałów kompozytowych, wystarcza na przejechanie nawet ponad 700 km, a jego uzupełnienie trwa tylko 3 minuty. Wytwarzaniu prądu w reakcji wodoru z tlenem z powietrza, która zachodzi na zimno w ogniwach paliwowych, nie towarzyszy emisja żadnych niepożądanych substancji – jedynym produktem ubocznym jest czysta para wodna. Samochód, który trafił na rynek w 2015 roku, sprzedawany jest w Japonii, USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii, Norwegii i Holandii.