Choć sezon 2020 w rajdowych mistrzostwach świata jeszcze na dobre się nie rozkręcił, Toyota intensywnie pracuje nad samochodem na 2021 rok. Będzie to rajdówka oparta o najnowszego hot hatcha japońskiego koncernu - GR Yarisa.

 


Na zaśnieżonych drogach Finlandii testowy kierowca Toyoty Juho Hanninen po raz pierwszy prowadził GR Yarisa w wydaniu WRC. Samochód oklejony w maskujące barwy znane z przedprodukcyjnych pokazów cywilnej wersji imponuje tempem pokonywania zakrętów. Wygląd auta jest muskularny i nawiązuje do obecnej edycji. Do nadwozia nowego GR Yarisa doczepiono mnóstwo aerodynamicznych elementów zgodnych z przepisami FIA - auto ma przepotężny przedni zderzak oraz ogromne tylne skrzydło. Technicznie jest zbliżone do tegorocznej rajdówki, bo w sezonie 2021 zmiany przepisów dotyczących aut nie będzie.

“Samochód jest wyrazem tego, czego nauczyliśmy się od 2017 roku, gdy wróciliśmy do mistrzostw świata, a dodatkowo ma charakter GR Yarisa, który miał premierę na salonie samochodowym w Tokio.” - czytamy w oficjalnym komunikacie Toyoty po dwudniowych testach nowej rajdówki.

GR Yaris to nowy hot hatch koncernu Toyota. Samochód został zaprezentowany podczas styczniowego salonu w Tokio, a do sprzedaży wejdzie jeszcze w 2020 roku. Od zwykłego Yarisa odróżnia się trzydrzwiowym nadwoziem z dachem obniżonym o ponad 9 cm, a także muskularnymi zderzakami. Do tego technicznie to prawdziwy potwór. Pod maską ma trzycylindrowy, turbodoładowany silnik 1,6 o mocy 261 KM, do tego napęd na cztery koła i lekkie nadwozie.

Za koncepcję samochodu odpowiadał zespół Tommi Mäkinen Racing, partner Toyoty w WRC. Sam Mäkinen to czterokrotny mistrz świata, więc w DNA auta jest mnóstwo rajdowych pierwiastków. Samochód, który będzie na rynku prawdziwym ewenementem, jest też bazą dla rajdówki, która będzie jeździła w barwach zespołu Toyota Gazoo Racing WRT.

Toyota Yaris WRC w trzech ostatnich sezonach wyjeździła mistrzostwo świata producentów (2018 rok) oraz mistrzostwo świata kierowców (2019). Od sezonu 2020 kierowcami Toyota Gazoo Racing WRT są sześciokrotny mistrz świata Sebastien Ogier, Elfyn Evans oraz Kalle Rovanpera. W inaugurującym sezon WRC Rajdzie Monte Carlo dwa Yarisy znalazły się na podium. W dniach 13-16 lutego w Rajdzie Szwecji wystartuje aż pięć Yarisów WRC.