Podczas salonu w Tokio po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano skład rajdowego zespołu Toyota Gazoo Racing, który zmagania w mistrzostwach świata zacznie od Rajdu Monte Carlo (23-26 stycznia).

Sébastien Ogier/Julien Ingrassia, Elfyn Evans/Scott Martin oraz Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen - to skład Toyota Gazoo Racing WRT na sezon 2020. Podczas tokijskiego salonu te trzy duety po raz pierwszy pojawiły się razem obok Toyoty Yaris WRC, którą w sezonie 2020 będą walczyć na trasach rajdowych mistrzostw świata, oraz obok Toyoty GR Yaris, która chwilę wcześniej miała swoją światową premierę. GR Yaris to super hot hatch, który pełnymi garściami czerpie z rajdowych doświadczeń Toyoty.

“To świetnie, że prezentację zespołu i nowych kierowców mamy w Japonii z miejscowymi kibicami. Cieszymy się też z powrotu Japonii do kalendarza WRC” - mówił Tommi Mäkinen, szef zespołu.

Prezentacją w Tokio zespół zainaugurował swój czwarty sezon po powrocie do WRC. Poprzednie były udane - w 2018 roku Toyota zdobyła tytuł w kategorii producentów, w 2019 roku w kategorii kierowców. Skład rajdowego zespołu przeszedł przed walką o tytuły w 2020 roku totalną rewolucję, ale sam Yaris WRC z wyglądu wiele się nie zmienił. Nie znaczy to jednak, że w sezonie 2020 trzy duety dostaną stare auto.

“Z zewnątrz samochód wygląda bardzo podobnie do ubiegłorocznego i to co w nim najlepsze zostawiamy, bo był bardzo konkurencyjny w różnych warunkach. Ale kilka rzeczy poprawimy, żeby był jeszcze lepszy. Skupiliśmy się na zmniejszeniu masy oraz zwiększeniu mocy Yarisa WRC. Jestem pewny, że nasi nowi kierowcy szybko poczują się w nim komfortowo i możemy mierzyć wysoko w tym roku.” - dodał Mäkinen.

Ogier, Evans i Rovanperä zadebiutują za kierownicą Yarisa WRC w mistrzostwach świata podczas Rajdu Monte Carlo w dniach 23-26 stycznia. Tydzień wcześniej Rovanperä wraz z Halttunen sprawdzą swoją nową rajdówkę w warunkach prawdziwie zimowych, bo zostali zgłoszeni do  55. Arctic Lapland Rally 2020, który jest idealnym sprawdzianem przed Rajdem Szwecji, drugą rundą WRC. Na liście zgłoszeń fińskiej imprezy jest aż 135 załóg w tym Valtteri Bottas, aktualny wicemistrz świata Formuły 1.