Toyota powraca na tor w Bahrainie, na czwartą rundę sezonu 2019/20 serii FIA World Endurance Championship. Wyścig 8 Hours of Bahrain to dla zespołu Toyoty kolejna odsłona walki o utrzymanie tytułów mistrza świata kierowców i producentów. Do końca sezonu pozostało 5 rund.

 

Zespół Toyoty wygrał dotąd dwa z trzech wyścigów WEC i ma 27-punktową przewagę nad rywalami. Załoga TS050 HYBRID #8, czyli Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima i Brendon Hartley, figuruje na szczycie klasyfikacji kierowców, z przewagą 3 punktów nad Mike’iem Conwayem, Kamui Kobayashim i José María Lópezem z bliźniaczego samochodu #7.

Wygrana Rebellion Racing w ostatnim wyścigu w Szanghaju udowadnia, że nowe przepisy FIA stanowią potężne wyzwanie dla TS050 HYBRID w jego ostatnim sezonie WEC. Toyota #8 zajęła w Chinach drugie miejsce, a samochód #7 trzecie. W przyszłym toku zasłużona wyścigówka, która dwukrotnie wygrała wyścig Le Mans 24h, zostanie zastąpiona przez kolejną generację.

W porównaniu do wyścigu na tym samym torze w 2017 roku, hybrydowe wyścigówki Toyoty mogą korzystać z mniejszej mocy i muszą bardziej ograniczać zużycie paliwa przy narzuconej przez przepisy większej masie. Trudniejsze uwarunkowania to efekt regulacji FIA, których celem jest wyrównanie szans samochodów w stawce, wobec przewagi technologicznej samochodów Toyoty. Lider klasyfikacji, TS050 HYBRID #8 został celowo spowolniony o 2,72 s na okrążenie, a druga Toyota o 2,51 s na okrążenie.

Bahrain International Circuit o długości 5,412 km i 15 zakrętach przyniósł Toyota Gazoo Racing trzy zwycięstwa w rundach WEC. Po raz ostatni japoński zespół startował nad Zatoką Perską pod koniec 2017 roku. Wyścig ten wygrali Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima i Anthony Davidson i było to ich piąte zwycięstwo w sezonie.

Sobotni wyścig będzie drugim w historii WEC rozgrywanym przez 8 godzin. Rozpocznie się o 15:00 po południu i zakończy o 23:00 wieczorem. W ciągu dnia synoptycy przewidują temperaturę około 25°C, ale po zmroku znacznie się ochłodzi. Dlatego czwartkowe treningi zostały zaplanowane na 14:00 i 18:30, aby kierowcy mogli sprawdzić się w każdych warunkach, jakie mogą wystąpić podczas wyścigu.

Po zakończeniu rundy zespół będzie miał 11 godzin do niedzielnego wyścigu młodych kierowców, zaczynającego się w niedzielę o 10:00 rano. Za kierownicą hybrydowej wyścigówki Toyoty będą mogli się sprawdzić trzej obiecujący kierowcy – Thomas Laurent, Kenta Yamashita i Nyck de Vries. Później zaplanowano uroczystość wręczenia nagród za sezon 2018-2019, który zakończył się w czerwcu 24-godzinnym wyścigiem w Le Mans. Swoje trofea odbiorą Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima i Fernando Alonso jako mistrzowie świata w klasyfikacji kierowców, a Toyota Gazoo Racing za pierwsze miejsce w tabeli zespołów.