Dwukrotny mistrz świata po dziewięciu latach wraca do WRC! Marcus Grönholm wystartuje Toyotą Yaris WRC w Rajdzie Szwecji (14-17 lutego). Będzie miał szansę zmierzyć ze swoim wielkim rywalem Sebastienem Loebem.

Grönholm 5 lutego skończy 51 lat. W 2007 roku przejechał ostatni pełny sezon w mistrzostwach świata, a Rajd Szwecji z 2010 roku jest jego ostatnią przejechaną rundą WRC. Fin, który w 2000 i 2002 roku zdobył mistrzowski tytuł, szykuje się jednak do jednorazowego, na razie, powrotu. „To ma być dla mnie urodzinowy prezent na świetnych trasach Rajdu Szwecji. Mam z tej imprezy wiele niesamowitych wspomnień i to tu w 2000 roku wygrałem swoją pierwszą rundę WRC.” - powiedział Fin.

Grönholm zna Yarisa WRC

Grönholm miał wystartować w Szwecji już przed rokiem, ale Toyota nie miała czwartego auta do dyspozycji. W tym sezonie samochód dla Fina jest. Yarisa WRC będzie obsługiwał zespół Toyota Gazoo Racing, ale Grönholm do imprezy zgłasza się prywatnie. Samochód nie jest mu nieznany. W 2017 roku podczas Rajdu Finlandii woził zwycięzców konkursu podczas pokazowych przejazdów ulicznej próby Harju w centrum Jyvaskyli. Choć jechał bez pilota, czasy miał porównywalne z czołowymi ekipami. „Jak na kierowcę rajdowego to jestem już trochę podstarzały, więc będę jechał stosownie do wieku. Ale ze względu na pozycję startową, będę miał szansę o coś powalczyć” - mówi.

„On może być naprawdę szybki, szczególnie w Rajdzie Szwecji, który tak bardzo lubi. Potrzebuje się tylko wjeździć w auto podczas testów. Świetnie będzie go zobaczyć w imprezie, którą wygrywał tak wiele razy” - powiedział Tommi Makinen, dyrektor Toyota Gazoo Racing WRT.

Przed Rajdem Szwecji Grönholm pozna Yarisa WRC bliżej podczas testów. „Chcę przejechać jak najwięcej kilometrów, by dobrze wyczuć auto. Nie zamierzam bawić się w ustawianie samochodu, skorzystam z tego, co Toyota Gazoo Racing uzna za najbardziej odpowiednie.” - powiedział.

Fin pojedzie ze swoim wieloletnim pilotem Timo Rautiainenem, który obecnie jest wiceprzewodniczącym komisji WRC w FIA. Nowe obowiązki nie są jednak dla niego przeszkodą, a do tego Rautiainen odnowił właśnie swoją licencję pilota rajdowego, bo w styczniowym rajdzie Arctic usiądzie na prawym fotelu Valtteriego Bottasa, kierowcy F1. A potem pojedzie z Grönholmem.

Grönholm kontra Loeb

Dla duetu Finów to będzie okazja do rywalizacji z odwiecznymi rywalami – Sebastienem Loebem i Danielem Eleną. Dziewięciokrotni mistrzowie świata dołączyli w tym roku do zespołu Hyundaia i przejadą sześć rund. Rajd Szwecji będzie jedną z nich. Loeb wygrał go jako pierwszy kierowca spoza Skandynawii, ale z osiągnięciami Grönholma w Szwecji mierzyć się nie może.

Fin jest też drugi na liście wszech czasów pod względem wygranych w Rajdzie Szwecji. Triumfował tu pięciokrotnie na 15 startów, więcej zwycięstw ma tylko Szwed Stig Blomqvist (siedem). Grönholm wystartował w 152 rajdach WRC, wygrał 30 z nich. Na początku kariery przez dziewięć lat jeździł w mistrzostwach świata rajdowymi Toyotami Celicami i Corollami.

Sezon WRC rozpocznie się od Rajdu Monte Carlo (24-27 stycznia). W barwach Toyota Gazoo Racing w 2019 roku będą jeździć Jari-Matti Latvala, Ott Tänak i Kris Meeke.