W najbliższy weekend sportowe coupe Lexus LC wystartuje w barwach zespołu TOYOTA GAZOO Racing w 46. wyścigu 24 Hours of Nürburgring.

Słynny na cały świat wyścig Nürburgring 24 Hours Endurance Race to wyjątkowo wymagające zawody, rozgrywane na 25-kilometrowym torze koło miejscowości Nürburg w niemieckim landzie Nadrenia-Palatynat. Stworzona w drugiej połowie lat 20. pętla zwana Nordschleife zawiera około 200 zakrętów, różnica wysokości sięga 300 m, a gradienty przekraczają 16%.

Samochody zespołu TOYOTA GAZOO Racing startują w wyścigach Nürburgring 24 Hours od roku 2007. W ubiegłym roku zespół wystawił do wyścigu Lexusa RC, który zajął drugie miejsce w klasie SP-3T.

W tym roku w morderczym wyścigu na Nürburgring nowe sportowe coupe Lexus LC wystartuje w klasie SP-Pro. W ciągu minionych kilku miesięcy samochód przechodził w Japonii liczne próby, w efekcie których wprowadzono szereg ulepszeń opartych na wynikach pomiarów i opiniach kierowców. W miarę tego procesu wzrastała nie tylko prędkość pojazdu, ale i bagaż doświadczeń zespołu, jednak wciąż zapewnienie doskonałego działania wszystkich mechanizmów przez 24 godziny pozostaje dużym wyzwaniem.

Do modyfikacji wprowadzonych w wyścigowym LC w stosunku do wersji seryjnej należą obniżenie masy i zwiększenie sztywności nadwozia, poprawienie aerodynamiki, zwiększenie mocy silnika i zmniejszenie zużycia paliwa przez ograniczenie tarcia podzespołów, obniżenie masy, zwiększenie sztywności oraz optymalizacja charakterystyki zawieszenia, a także zwiększenie ergonomii pracy kierowcy. Wiele z tych usprawnień znajdzie w przyszłości zastosowanie w samochodach seryjnych.

Samochód o numerze startowym 56 poprowadzą Takeshi Tsuchiya, Takamitsu Matsui,  Naoya Gamo, Yuichi Nakayama. Pracą zespołu mechaników pokieruje Toshiyuki Sekiya, a głównym inżynierem będzie Kazuyoshi Ogata.

– „Wykonaliśmy wiele testów w Japonii, a także dwa próbne wyścigi na Nürburgring i samochód sprawował się bardzo dobrze. Jednak każda jazda na tym torze przypomina nam, że nie wolno go lekceważyć” – mówi szef zespołu kierowców Takeshi Tsuchiya – „Wciąż jeszcze jest to i owo do poprawienia, ale w miarę wprowadzania ulepszeń coraz lepiej czujemy samochód. Doskonałe wyczucie maszyny jest kluczowe zwłaszcza podczas wyścigu wytrzymałościowego, więc staramy się jak najdokładniej poznać Lexusa LC. Czas, który pozostał nam do wyścigu Nürburgring 24 Hours wykorzystamy na staranne przygotowanie się, a na torze damy z siebie wszystko jako zespół”.