„Wyścigi to życie, wszystko co jest przed i po to tylko czekanie” – powiedział kiedyś Steve McQueen. W najbliższy weekend entuzjaści czterech kółek wreszcie przestaną czekać i znowu zaczną żyć pełnią życia. Na południu Europy rozpoczyna się Rajd Korsyki, w słonecznym Long Beach startuje inauguracyjna runda amerykańskiej ligi driftingowej Formula Drift, a to dopiero początek! Prawdziwe zatrzęsienie motoryzacyjnych atrakcji czeka nas w Polsce. Amatorskie wyścigi klasyków, rywalizacja nowoczesnych i historycznych rajdówek, kontaktowa walka w rallycrossie, trening driftingowych zawodowców oraz spotkanie fanów klasycznej motoryzacji – to wszystko odbędzie się w ciągu dwóch dni. Jeśli jakiś miłośnik motoryzacji nie miał dotychczas planów na sobotę i niedzielę, to po lekturze tego tekstu to się zmieni.

Interia Drive Cup zaprasza na Autodrom Jastrząb
W najbliższy weekend miłośnicy amatorskiego ścigania powinni wpisać w nawigację satelitarną dwa słowa - Autodrom Jastrząb. Na położony pod Radomiem obiekt zaprasza Interia Drive Cup, której organizatorzy przygotowali dwa dni motoryzacyjnej zabawy. Sobotę poświęcono treningom, więc kierowcy będą mogli poćwiczyć sportową jazdę, a także w razie chęci skorzystać z pomocy doświadczonego instruktora. Dla uczestników posiadających auta z szerszym wyposażeniem w zakresie bezpieczeństwa zaplanowano również wyścig. Przed nim odbędą się przejazdy zapoznawcze i kwalifikacje, w których będzie liczył się czas przejazdu. Organizatorzy podkreślają, że rywalizacja odbędzie się dwukrotnie, więc jeśli komuś nie powiedzie się w pierwszym starcie, dostanie szansę, by się poprawić. Dzień zakończy nieformalne spotkanie z organizatorami, w czasie którego porozmawiają z uczestnikami i odpowiedzą na wszystkie pytania.

Niedziela to dzień właściwej rywalizacji w ramach pierwszej rundy Interia Drive Cup. Kilkukilometrową trasę zawodnicy pokonają ośmiokrotnie – dwa razy w ramach przejazdów zapoznawczych i sześć z mierzonym czasem. Pomiary czasowe będą dostępne on-line, a także przesyłane SMS-ami. Nad bezpieczeństwem uczestników będzie czuwał zespół ratowników, mających za sobą obsługę zawodów rangi mistrzostw Polski.

Rajd ku pamięci Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza
Fani rajdów powinni rozważyć wyprawę do Małopolski, gdzie w dniach 6-8 kwietnia odbędzie się Platinium 2. Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza. Dla uczestników przygotowano kilka ciekawych tras, w tym krótki odcinek na rynku w Wieliczce, w której zlokalizowana będzie również baza rajdu. Załogom przyjdzie pokonać łącznie nieco ponad 40 kilometrów oesowych.

Do rywalizacji przystąpią jedni z najlepszych polskich kierowców, m.in. aktualny zwycięzca Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Filip Nivette, czy Waldemar Kluza, mistrz w wyścigach górskich i zwycięzca poprzedniej edycji rajdu. Na trasach zobaczymy również wielu zawodników w samochodach historycznych, bowiem równocześnie zostanie przeprowadzona pierwsza runda sezonu Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. To będzie doskonała okazja, by zobaczyć w akcji takie perełki jak Syrena 104, Saab 96 czy Toyota Celica GT-Four.

Wiosenne wietrzenie driftowozów w Białej Podlaskiej
Najbliższy weekend przyniesie również coś dla pasjonatów sportowej jazdy bokiem. Polska Federacja Driftingu zaprasza kierowców na dawne lotnisko wojskowe do Białej Podlaskiej, gdzie 7 i 8 kwietnia odbędzie się runda 0 Driftingowych Mistrzostw Polski.

Zerowa runda ma pełnić funkcję przedsezonowej rozgrzewki. W czasie dwóch dni zawodnicy będą mogli sprawdzić ustawienie samochodów i skuteczność modyfikacji wprowadzonych przez zimę, potrenować, a także poznać plany organizatorów i zmiany w regulaminie przed rozpoczynającym się w maju sezonem DMP. To będzie świetna okazja, by spotkać najlepszych polskich drifterów, bo wydarzenie jest otwarte również dla publiczności.

Jest rallycross, jest Słomczyn
Wszyscy ci, którzy chcą zobaczyć w akcji Tomasza Kuchara i jego nowego Peugeota 208 RX, powinni zakończyć tydzień podróżą do podwarszawskiego Słomczyna. Właśnie tam, na słynnym torze w dniach 7-8 kwietnia odbędzie się inauguracyjna runda nowego sezonu Oponeo Mistrzostw Polski w Rallycrossie.

Pierwszego dnia odbędą się dwa treningi wolne i dwa biegi kwalifikacyjne, drugiego kolejne kwalifikacje, a także półfinały i finały. Podobnie jak na pozostałe rundy, wstęp na zawody w Słomczynie będzie dla kibiców całkowicie bezpłatny.

Z klasykami na spacer
Stroniący od sportowej rywalizacji również znajdą coś dla siebie. Ekipa Youngtimer Warsaw po raz siódmy zaprasza na Rozpoczęcie Sezonu Cyklicznych Spotkań. Impreza dla fanów klasycznej i zabytkowej motoryzacji odbędzie się na warszawskim Autodromie Bemowo w niedzielę 8 kwietnia, w godzinach 12:00 – 16:00.

W czasie wydarzenia będzie można obejrzeć zgromadzone auta, zaprezentować własny samochód, a nawet wystawić go na sprzedaż w specjalnej strefie Kup-Sprzedaj Klasyka. Najciekawsze samochody zostaną nagrodzone w sześciu kategoriach, a obserwatorzy, którzy przybędą pieszo wybiorą Najładniejsze Auto Publiczności. Pośród głosujących zostaną rozlosowane nagrody, a głód i pragnienie będzie można zaspokoić w strefie foodtrucków.