Toyota South Africa przygotowała na Rajd Dakar 2018 nowy samochód. Południowoafrykański oddział Toyota Gazoo Racing wystawi w Rajdzie Dakar 2018 trzy nowe Hiluxy. Do Giniela de Villiers i Nassera Al Attiyah dołącza Bernard ten Brinke.

Nowy Dakar Hilux
Zespół Toyoty z RPA wystartował w Rajdzie Dakar po raz pierwszy w 2012 roku. Hilux zajął wtedy drugie miejsce. Od tamtej pory samochód przechodził nieustanne testy i udoskonalenia, ale na zbliżającą się kolejną edycję rajdu zespół przygotował zupełnie nowy samochód.
„Zdecydowaliśmy się radykalnie zmienić konstrukcję samochodu na nadchodzący Rajd Dakar. Aby osiągnąć nasze cele, musieliśmy zbudować prototyp od początku, bazując na całej wiedzy, zdobytej przez ostatnie pięć lat” – powiedział Glyn Hall, dyrektor zespołu Toyota Gazoo Racing SA.
Nowy Hilux o wewnętrznym oznaczeniu IMA ma niezależne zawieszenie z tyłu, centralnie montowany silnik i napęd na 4 koła. Silnik znajduje się teraz za przednimi kołami, pomiędzy i lekko poniżej kierowcy i pilota. Geometria zawieszenia powstała od nowa.
„Wzięliśmy wolnossący silnik V8 z poprzedniego samochodu, podobnie jak skrzynię biegów, ale sposób wykorzystania tych części jest zupełnie nowy. Po pierwszych testach jesteśmy bardzo zadowoleni” – dodał Hall.
Dopracowanie nowego zawieszenia wymagało wielu testów, przeprowadzanych najpierw na torze Toyota Gazoo Racing SA w Gauteng. Potem zespół przeniósł się na prywatny tor na pustyni Kalahari, na północ od Upington.
„Przejechaliśmy nowymi Hiluxami ponad 3000 km. Samochody są wyjątkowo szybkie i dobrze zbalansowane. Nie mogę się doczekać Rajdu Dakar 2018” – skomentował Giniel de Villiers, który wykonał większość jazd testowych.

Nowy samochód został zbudowany w zgodzie z najnowszymi przepisami FIA. Ma o 12 procent większy skok zawieszenia i waży mniej niż poprzedni model. Samochód zyskał też bardziej precyzyjny układ kierowniczy i jest lepiej zbalansowany.

Kierowcy
Giniel de Villiers ponownie wystartuje z niemieckim pilotem, Dirkiem von Zitzewitz. Załoga wygrała Rajd Dakar w 2009 roku, po czym czterokrotnie zdobyła dla Toyoty miejsca na podium. De Villiers razem z pilotem Dennisem Murphy’m zdobył w tym roku mistrzostwo południowoafrykańskiej serii Cross-Country. Załoga wygrała 4 rajdy jeden po drugim.
Nasser Al Attiyah i francuski pilot Mathieu Baumel wygrali w ostatniej edycji Rajdu Dakar pierwszy odcinek specjalny i jechali na czele stawki aż do trzeciego odcinka, kiedy musieli wycofać się z rywalizacji. Al Attiyah i Baumel wygrali swój czwarty FIA Cross-Country World Cup, po raz trzeci w Toyocie Hilux.
„Toyota Hilux to wyjątkowo trwały i niezawodny samochód. Nowy Dakar Hilux ma wszystkie zalety poprzedniego modelu, zapewniając jeszcze lepsze prowadzenie i rozkład masy” – ocenił al Attiyah.
Trzeci samochód poprowadzi nowy w zespole Toyoty SA holenderski kierowca Bernard ten Brinke, współpracujący z Francuzem Michelem Périnem. Ten Brinke startuje w Rajdzie Dakar od 2012 roku. W 2016 roku prowadził Hiluxa w barwach teamu Overdrive Racing. W styczniu wystąpi po raz pierwszy jako członek fabrycznego zespołu.