Dziś rozpoczyna się kolejna runda Rajdowych Mistrzostw Świata – Rajd Portugalii. W 6. eliminacjach WRC w barwach TOYOTA GAZOO Racing wystartują 3 samochody, które poprowadzą Jari-Matti Latvala, Juho Hänninen i Esapekka Lappi.

Rajd Portugalii to pierwsze eliminacje, w których Toyota wystawia 3 samochody. Rajdowy zespół marki, który w tym roku zadebiutował w WRC po 17 latach przerwy, chce w ten sposób przyspieszyć rozwój Yarisa WRC. Dzięki wymagającym, technicznym odcinkom specjalnym Rajd Portugalii świetnie się nadaje do intensywnego zbierania danych technicznych na temat auta. Rozgrywany głównie na drogach szutrowych rajd będzie debiutem Esapekki Lappiego w WRC. Polscy kibicie poznali go podczas Rajdu Polski w roku 2012, kiedy impreza ta jeszcze nie należała do kalendarza WRC. Młody kierowca wygrał w Mikołajkach, pokonując czołówkę polskich rajdowców.

Rajd Portugalii jest zlokalizowany wokół Matosinhos, nieopodal Porto. Trasa przebiega przez piaszczyste i kamieniste drogi, które zmieniają się po przejechaniu każdego samochodu. Na piachu zawodnicy mogą mieć problemy z przyczepnością, natomiast na żwirowych odcinkach mogą się tworzyć głębokie koleiny.
Jari-Matti Latvala, który wygrał Rajd Szwecji i zajął drugie miejsce w rajdzie Monte Carlo, jest obecnie drugi w klasyfikacji generalnej kierowców. Latvala wygrał Rajd Portugalii w 2015 roku. Hänninen ostatni raz brał udział w tej imprezie w 2014 roku, kiedy trasa przebiegała na południu kraju, dlatego odcinki specjalne w północnej Portugalii nie są mu znane. Esapekka Lappi, choć debiutant w WRC, ma więcej doświadczenia na tych terenach – wygrał w Portugalii swój pierwszy rajd WRC2 w 2013 roku.