Już jutro rozpoczyna się Rajd Szwecji, drugie eliminacje Rajdowych Mistrzostw Świata. Dla Jariego-Mattiego Latvali i Juho Hänninena prowadzących dwa Yarisy WRC będzie to drugi rajd w barwach TOYOTA GAZOO Racing. Zespół traktuje skandynawską imprezę jako kolejny etap programu szkoleniowego. W przygotowaniach skorzystano z dotychczasowych doświadczeń obu kierowców w Rajdzie Szwecji, a także z danych zebranych podczas styczniowego Rajdu Monte Carlo, gdzie Latvala i jego pilot Miikka Anttilla zajęli 2. miejsce.

W Rajdzie Szwecji śnieg i lód odgrywają kluczową rolę w budowaniu atrakcyjności imprezy. W takich warunkach samochody nie mogą się obyć bez specjalistycznych opon z metalowymi kolcami, które przebijają się przez lód, by złapać przyczepność. W arsenale tricków, z których korzystają kierowcy, aby poradzić sobie z surowymi warunkami, jest pokonywanie zakrętów w przechyle, po wjechaniu dwoma kołami na zaspę.

Rajd Szwecji rozpoczyna się w czwartek (9 lutego) na odcinku specjalnym w Karlstad. Etap piątkowy biegnie wzdłuż granicy z Norwegią, zaś odcinek specjalny w Röjden przebiega częściowo w Szwecji i częściowo w Norwegii. W sobotę kierowcy popiszą się spektakularnymi skokami na słynnej hopie Colina na oesie Vargåsen. Rajd kończy się w niedzielę odcinkiem Power Stage w Torsby, a zawodnicy przekroczą metę na lotnisku w tej miejscowości. Łączna długość odcinków specjalnych wynosi w tym roku 331,74 km.

Zarówno Tommi Mäkinen, szef zespołu Toyoty, jak i Jari-Matti Latvala, trzykrotnie stanęli na najwyższym podium w Rajdzie Szwecji. Toyota także ma na koncie 3 zwycięstwa w tej imprezie. Jednak w tym roku ani kierowcy, ani Mäkinen nie nastawiają się na wyniki, lecz na szkolenie i zbieranie doświadczeń, które są głównym celem zespołu w pierwszym sezonie Toyoty w WRC po 17-letniej przerwie. Latvala i Hänninen przygotowywali się do startu podczas 5-dniowego treningu w środkowej Finlandii.

„Po rajdzie Monte Carlo mieliśmy bardzo napięty grafik – musieliśmy pogodzić treningi na śniegu z wyjazdem do Japonii na konferencję prasową TOYOTA GAZOO Racing. Rajd Szwecji nie jest już dla nas zagadką, ale po zdobyciu 2. miejsca w Monte Carlo przez Latvalę oczekiwania wzrosły. To będzie bardzo szybki rajd, ale znaleźliśmy w Finlandii kilka odpowiednich dróg do testów z dużymi prędkościami, więc sądzę, że jesteśmy dobrze przygotowani” – skomentował Tommi Mäkinen, szef zespołu TOYOTA GAZOO Racing WRC.

Wyniki kierowców w poprzednich edycjach Rajdu Szwecji

Rok Jari-Matti Latvala Juho Hänninen
2016 26. miejsce -
2015 nie ukończył -
2014 1. miejsce 19. miejsce
2013 4. miejsce 6. miejsce
2012 1. miejsce -
2011 3. miejsce -