Firma Microsoft została partnerem technologicznym zespołu WRC TOYOTA GAZOO Racing, który przygotowuje się do startu w Rajdowych Mistrzostwach Świata 2017. Zespół kierowany przez Tommiego Mäkinena, wybitnego kierowcę i mistrza WRC, otrzyma wsparcie w dziedzinie komunikacji, systemów telematycznych oraz gromadzenia i analizy danych.

Dzięki współpracy z Microsoftem Toyota chce zmaksymalizować swoje szanse na zwycięstwo w WRC i jednocześnie lepiej wykorzystać doświadczenie zdobyte w rajdach do tworzenia coraz lepszych samochodów. Wsparcie Microsoftu dla Toyota GAZOO Racing obejmie trzy kluczowe obszary:

Rozwój platformy służącej do zbierania, wizualizacji i analizy danych dostarczanych przez samochód WRC podczas testów i rajdów. Posłużą one do dalszego dopracowywania auta pod względem technicznym oraz doskonalenia techniki jazdy;
Stworzenie systemu komunikacji wykorzystującego chmurę, służącego m.in. do sprawnego obiegu dużych plików, takich jak obrazy czy filmy;
Nowe rozwiązania technologiczne do komunikacji z fanami, które umożliwią im jak najbardziej bezpośredni udział w wydarzeniach sportowych.
„Toyota i Microsoft chcą wspólnie wnieść istotny wkład w rozwój społeczeństwa. Współpraca naszych firm przyczynia się do rozwoju naszych pracowników i tworzenia coraz lepszych samochodów dzięki zastosowaniu zaawansowanych technik IT w motorsporcie” – powiedział Akio Toyoda, prezydent Toyota Motor Corporation.

Motorsport to dla Toyoty ważny sposób na dzielenie się z fanami miłością do samochodów i dotarcie do szerokich rzesz entuzjastów motoryzacji. Zebranie wszystkich aktywności Toyoty w sportach motorowych pod jedną marką TOYOTA GAZOO Racing umożliwia szybszy rozwój samochodów drogowych i zdobycie bezcennego doświadczenia pracownikom. Te same cele stawia sobie zespół inżynierów pod kierunkiem Tommiego Mäkinena, pracujący nad samochodem rajdowym WRC, który wystartuje w mistrzostwach w 2017 roku.

Rozpoczynająca się właśnie współpraca to rozwinięcie istniejącego już partnerstwa Toyoty i Microsoftu. Niedawno oba przedsiębiorstwa powołały do życia spółkę Toyota Connected, której zadaniem jest tworzenie nowych produktów do gromadzenia i analizy wielkich zbiorów danych o działaniu samochodów marki podczas rzeczywistego użytkowania. Dane te będą służyć do poprawy jakości produktów, ich bezpieczeństwa, zadowolenia klienta z posiadanego auta i przyjemności z jazdy.

Toyota docenia rolę, jaką odgrywają nowoczesne technologie informacyjne w intensywnym rozwoju przemysłu motoryzacyjnego. Rejestrowanie cennych danych pomaga położyć podwaliny pod zrównoważony transport przyszłości, dzięki któremu wszyscy będą mogli żyć bezpiecznie, wygodnie i swobodnie.

Toyota pracuje nad zwiększeniem bezpieczeństwa na drogach także za pośrednictwem powołanej w 2015 roku firmy badawczej Toyota Research Institute (TRI). Instytucja, w którą koncern zainwestował miliard dolarów, prowadzi badania nad sztuczną inteligencją, robotyką i wielkimi zbiorami danych oraz ich wykorzystaniem w motoryzacji. Jednym z głównych celów działania TRI jest automatyzacja prowadzenia, zarówno w formie w pełni autonomicznych samochodów (Chauffeur Mode), jak i urządzeń wspomagających kierowcę w bezpiecznym prowadzeniu (Guardian Mode). Toyota Research Institute, Toyota Connected, Microsoft i Toyota działają w ścisłej współpracy nad najnowocześniejszymi technologiami, które sprawią, że transport stanie się bezpieczniejszy, czystszy i bardziej komfortowy.