Do startu w rajdzie Columna Medica Baja Poland, który rozpoczyna się już w ten piątek, 26 sierpnia i zakończy w niedzielę, przygotowuje się Klaudia Podkalicka. Rodowita szczecinianka, która właśnie od udziału w Baja Poland rozpoczęła profesjonalne starty w cross country, zamiłowanie do ostrej jazdy wyniosła z rodzinnego domu.

Motoryzacyjnym bakcylem zaraził ją ojciec, Mariusz Podkalicki, czterokrotny mistrz i trzykrotny wicemistrz Polski w wyścigach samochodowych. Mając 13 lat, Klaudia trenowała już na zamkniętych torach, a jako 15-latka została zawodnikiem Automobilklubu Szczecińskiego i zaczęła startować w rajdach samochodowych jako pilot i kierowca.

W 2006 roku Klaudia wywalczyła tytuł najszybszej kobiety w pucharze Kia Picanto Cup, a dwa lata później – najszybszej kobiety w 46. Rajdzie Barbórki. Starty w rajdach Baja Poland przyniosły jej wiele sukcesów, w tym drugie i trzecie miejsce w Pucharze Świata. W ubiegłym roku zdobyła w klasie T2 tytuły II wicemistrza Europy Centralnej w Rajdach Cross Country i II wicemistrza Polski w Rajdach Terenowych.

Klaudia często podkreśla swoje związki ze Szczecinem, gdzie po II wojnie światowej osiedlili się jej dziadkowie i urodzili rodzice. Jak mówi, jest szczecinianką z urodzenia i z przekonania – choć zwiedziła pół świata, jednak według niej wyjątkowości Szczecina nic nie pokona. Ogromnie ceni swoich szczecińskich kibiców, którzy wiernie wspierają ją na rajdowych odcinkach, zaś jej największymi fanami jest rodzina. Miasto docenia sukcesy Klaudii, która jest ambasadorem Szczecina.

Baja Poland to po Rajdzie Polski najbardziej prestiżowa impreza w Polsce, która rozwija się w błyskawicznym tempie i z roku na rok zyskuje coraz większą popularność zarówno wśród załóg, jak i kibiców – na starcie rajdu można zobaczyć zawodników z czołówki Rajdu Dakar i nie tylko. Startują m.in. Krzysztof Hołowczyc, Nasser Al-Attiyah, Jakub Przygoński, Martin Prokop. To bez wątpienia jedna z najlepiej przygotowanych imprez cross country na świecie.

Trasa tegorocznej edycji rajdu, której partnerem tytularnym jest Columna Medica, liczy 788 kilometrów, z czego 472 km to odcinki specjalne poprowadzone w okolicach Dobrej, Lubieszyna i na poligonie w Drawsku Pomorskim.

Columna Medica Baja Poland 2016 to także runda Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej w Rajdach Terenowych (FIA-CEZ), Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych (RMPST), Mistrzostw Republiki Czeskiej w Rajdach Terenowych (MMCR) i Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych (RPPST). Równolegle przeprowadzone zostaną również zawody motocyklowe, zaliczane do Pucharu Polski w Rajdach Baja (PPRB). Organizatorzy spodziewają się na starcie ponad stu rajdowych samochodów, ciężarówek, motocykli, quadów oraz pojazdów UTV.

Impreza to także ogromny prestiż dla Szczecina. Biura rajdu są w tym roku zlokalizowane w Northeast Marina na wyspie Grodzkiej, zaś park serwisowy i miasteczko rajdowe – na pobliskiej wyspie Łasztownia. Uroczysty start rajdu nastąpi w najbardziej reprezentacyjnym miejscu Szczecina, przy Wałach Chrobrego.

– „Jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni do imprezy, choć przed nami wiele trudnych odcinków, wymagających technicznej jazdy i mocnego sprzętu, który tutaj przechodzi najcięższy sprawdzian” – mówi Klaudia Podkalicka – „Ale właśnie za to uwielbiam rajd Baja Poland, również dlatego, że atmosfera z wydarzenia zostaje na wiele tygodni po imprezie. Przygotowanie się do startu wymagało tygodni intensywnej pracy na każdej płaszczyźnie. Bez tego nie można myśleć o celu, jaki zawsze sobie stawiam – najwyższej pozycji w tabeli wyników”.

Ambitne zamierzenia potwierdza pilot załogi, Błażej Czekan – „Poprzeczkę stawiamy sobie wysoko. Cel jest wyraźny, będziemy atakować podium”.

– „Gorąco zapraszam wszystkich do kibicowania zawodnikom, zwłaszcza, że przejazdy uczestniczących w rajdzie pojazdów będzie można zobaczyć również w Szczecinie” – dodaje Klaudia Podkalicka – „Dla miłośników sportów motorowych to prawdziwe święto”.