W tym roku mija już 30 lat, odkąd Lexus zadebiutował w motoryzacyjnym świecie innowacyjnym modelem LS 400. Przez trzy dekady ten producent stał się istotnym graczem na rynku aut luksusowych. Świadczą o tym nie tylko opinie zadowolonych klientów, którzy przy zakupie nowego samochodu wracają do japońskiej marki, ale i mnóstwo wyróżnień, jakie producent zdobył przez ten czas. Rok 2019 jest dla Lexusa wyjątkowo bogaty pod względem nagród. A przecież jeszcze się nie skończył! Trudno wymienić wszystkie nagrody, jakie japońska marka luksusowa otrzymała w roku swoich 30. urodzin, ale warto przypomnieć najważniejsze z nich.

Lexus najlepszą marką premium
Od lat Lexus jest uznawany za producenta niezawodnych samochodów. Taki status potwierdziło ostatnio brytyjskie badanie What Car? Reliability Survey, w którym uczestniczyło ponad 18 tys. kierowców. Japońska marka został uznana za producenta niezawodnych samochodów, zdobywając wynik 99,3%. Osobne wyróżnienie otrzymał również Lexus CT 200h, który został wyróżniony oceną 100% za niezawodność. Taki sam wynik hybrydowy hatchback zdobył w 2017 roku.

Natomiast w badaniu Which? Car Guide Lexus uzyskał największy wskaźnik rekomendacji „Best Buy” w przypadku nowych modeli CT i RX, jak i używanych IS-a i LS-a. Dodatkowo markę uznano za producenta najbardziej niezawodnych samochodów. Co więcej, w Which? Awards Lexus został wyróżniony jako marka wzbudzająca największe zaufanie. Badanie opierało się na opiniach prawie 44 tys. użytkowników aut. Lexus otrzymał również tytuł Best Car Brand za wykorzystanie najnowocześniejszych technologii i jakość swoich pojazdów. A jakby tego było mało, nagroda została przyznana dokładnie w 30. rocznicę powstania marki. Do tego należy jeszcze dodać tytuł producenta najbardziej niezawodnych samochodów, przyznany Lexusowi w ramach Auto Trader New Car Awards.

W japońskim salonie przy brytyjskim herbatniku
Lexus zgarnia nagrody nie tylko za niezawodność jego samochodów. W tym roku po raz trzeci z rzędu Lexus został uznany za markę mającą najlepszą sieć dealerską w Wielkiej Brytanii według Auto Power 2019 Driver Power Survey. Aby osiągnąć tę pozycję, Lexus musiał zająć pierwsze miejsce w aż sześciu z siedmiu kategorii badania. Z kolei National Franchised Dealers Association - po dokładnym sprawdzeniu 30 różnych sieci dealerów – wykazało, że centra Lexusa mają najżyczliwsze podejście do klienta i oferują najwyższy w branży poziom zadowolenia. Po raz drugi z rzędu japońska marka otrzymała również wyróżnienie ExpertEye Award za obsługę posprzedażną klientów flotowych w Wielkiej Brytanii.

Nagrody dla modeli RC, RX i IS
Poszczególne modele Lexusa również zdobywają wiele wyróżnień. Ranking Auto Express Power 2019 Driver Power Survey wykazał duże zadowolenie klientów, którzy kupili hybrydowy samochód z logo Lexusa. Modelowi RC przyznano nagrodę za najlepszy samochód sportowy, a ponadto doceniono jego niezawodność i jakość wykonania. RX został nagrodzony tytułem najlepszego dużego SUV-a premium i zwrócił uwagę wnętrzem oraz poziomem komfortu. Z kolei Lexus IS zdobył nagrodę dla najlepszego kompaktowego samochodu klasy średniej i zajął drugie miejsce w konkursie na najlepszy nowy samochód. Tę długą listę zamknął model GS, nazwany najlepszym samochodem klasy średniej. Co więcej, w ramach Auto Express 2019 Driver Power Survey po raz trzeci z rzędu Lexus zdobył tytuł najlepszego producenta samochodów. A to wszystko dzięki satysfakcji klientów.

Sukcesy nawet w Norwegii
Nagrody dla Lexusa płyną również z północy. W norweskiej odsłonie badania Autoindex, przeprowadzanego wśród prywatnych właścicieli samochodów wzięło udział 11 tys. Norwegów. Badani szczegółowo ocenili wrażenia z użytkowania ich pojazdów, odpowiadając na ponad 200 pytań. Na ostateczny wynik Lexusa złożyły się opinie na temat samochodu i wrażenia z jazdy (40%), dealera i procesu zakupu (20%), obsługi w serwisie (20%) oraz ocena przywiązania do marki (20%). Japoński producent okazał się najlepszy we wszystkich wymienionych kategoriach.

Nowy samochód? Zostanę z Lexusem
Okazuje się, że Lexus ma również wyjątkowo wiernych klientów. Analitycy J.D. Power przeanalizowali zachowania Amerykanów, którzy w okresie od czerwca 2018 roku do maja tego roku zmienili samochód. Niemal połowa, bo 47,6% posiadaczy samochodów Lexusa decyduje się na zakup kolejnego auta japońskiej marki. To najlepszy wynik wśród producentów samochodów luksusowych.

Bezpieczna podróż nawet przy dużych prędkościach
Lexus bardzo dużą uwagę zwraca na bezpieczeństwo, a starania inżynierów japońskiej marki znajdują odzwierciedlenie w wynikach kolejnych testów. Popularny Lexus NX zdobył ostatnio najwyższą ocenę Top Safety Pick+ amerykańskiego Insurance Institute for Highway Safety. Samochód doceniono nie tylko za wytrzymałość nadwozia, ale również za system zapobiegający kolizjom i efektywne przednie światła. Nie bez znaczenia okazały się dodatkowe wzmocnienia wprowadzone ostatnio w konstrukcji samochodu.

Nie tylko w Stanach Lexus jest doceniany za bezpieczeństwo. Euro NCAP wykonało testy zderzeniowe Lexusa UX. Pięciogwiazdkowa ocena bezpieczeństwa czyni tego crossovera jednym z najbezpieczniejszych samochodów w swojej klasie, jeśli chodzi o ochronę kierowcy i pasażerów. UX uzyskał również najwyższy wynik spośród wszystkich testowanych samochodów w kategorii ochrony pieszych i rowerzystów w przypadku zderzenia.