W 2010 roku Lexus pokazał światu pierwszego hatchbacka segmentu premium z napędem hybrydowym. Od debiutu auta minęło 9 lat, ale Lexus nie porzuca koncepcji luksusowego kompaktu. Japoński producent potwierdza, że planuje następcę modelu CT 200h, a samochód może trafić do sprzedaży za dwa lata.

 

Lexus potwierdza
Zamiary zbudowania auta mniejszego niż nowy UX zdradził w rozmowie z magazynem AutoCar Pascal Ruch, wiceprezydent Toyota Value Chain & Lexus. Jego wypowiedź na Genewa Motor Show 2019 tym samym potwierdziła słowa szefa brytyjskiego oddziału Lexusa, Ewana Shepherda, który już wcześniej sugerował, że japońska marka pracuje nad nowym kompaktem.

Debiut za dwa lata?
Nowego samochodu nie powinniśmy się jednak spodziewać szybciej, niż za dwa lata. Do 2021 roku bowiem w ofercie ma pozostać aktualny model CT 200h. Auto konstrukcyjnie spokrewnione z Toyotą Prius zadebiutowało w 2010 roku jako pierwszy w historii luksusowy hatchback z napędem hybrydowym. Od tamtego czasu Lexus CT doczekał się dwóch faceliftingów. Ostatni przeprowadzono w 2017 roku, więc stylistka auta nadal wygląda nowocześnie. A spalinowo-elektryczny napęd wpisuje się w obecny trend elektromobilności.

Na platformie TNGA
Jaki będzie następca modelu CT? Auto z pewnością będzie mniejsze od najnowszego i najmniejszego crossovera Lexusa, oznaczonego literami UX. I wszystko wskazuje na to, że tak jak UX zostanie oparte na modułowej platformie, wykonanej w architekturze TNGA, opracowanej przez koncern Toyota. Trudno natomiast powiedzieć, czy samochód pozostanie klasycznym hatchbackiem, czy zyska bardziej terenowy wygląd, zbliżający go do crossovera. Niewiadomą pozostają również źródła napędu, ale można mieć pewność, że auto będzie przynajmniej w części napędzane przez energię elektryczną.