W najbliższy weekend dwa Lexusy RC F GT3 szwajcarskiego zespołu Emil Frey Lexus Racing staną po raz pierwszy do legendarnego wyścigu 24 Hours of Spa serii Blancpain GT. To dobra okazja, by dowiedzieć się więcej o tych samochodach.

Pierwszym sygnałem, że Lexus pracuje nad wyścigową wersją swojego coupe, było pojawienie się pomarańczowego RC F z poszerzonymi błotnikami podczas ostatniej rundy sezonu wyścigów Super GT w sierpniu 2013 roku. W marcu 2014 na wystawie motoryzacyjnej w Genewie oficjalnie zaprezentowano prototyp RC F GT3, opracowany wspólnie przez Lexus International i Technocraft, wewnętrzny dział sportowego tuningu koncernu, któremu powierzono także budowę egzemplarzy dla zespołów wyścigowych i ich wsparcie techniczne. Już w tym samym sezonie startujące nowymi RC F GT3 afiliowane zespoły Petronas TOM’S i KeePer TOM’S zaczęły odnosić pierwsze sukcesy.

Lexus RC F GT3 został zbudowany zgodnie z wymaganiami kategorii FIA GT3, co umożliwiło mu udział w wyścigach takich jak Nürburgring 24 Hours czy amerykańskiej serii IMSA Weathertech. Samochód napędzany jest zmodyfikowaną wersją znanego z RC F wolnossącego, pięciolitrowego silnika V8, o mocy zwiększonej do 540 KM. Rozstaw osi to 2730 mm, długość 4705 mm, szerokość 2000 mm, a wysokość 1270 mm, auto jest więc znacznie szersze i niższe od standardowego RC F. Usunięcie komfortowego wyposażenia i szerokie zastosowanie elementów nadwozia wykonanych z kompozytów zbrojonych włóknem węglowym pozwoliło obniżyć masę pojazdu o niemal 500 kg do zaledwie 1250 kg.

Zainteresowanie startami RC F GT3 w wyścigach wyraziło około 30 zespołów z Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych i wkrótce rozpoczęto budowę samochodów z myślą o udziale w wyścigach sezonu 2015.

2015 – wyścigowy debiut

Jednym z pierwszych użytkowników RC F GT3 stał się szwajcarski zespół Emil Frey Racing, który zaprezentował swój samochód podczas słynnego Goodwood Festival of Speed.

W czerwcu brytyjski kierowca Justin Bell poprowadził Lexusa RC F GT w słynnym wyścigu pod górę Pikes Peak International Hill Climb w amerykańskim Kolorado, zajmując trzecie miejsce w klasie Time Attack 1.

W lipcu kierowcy zespołów Emil Frey Racing i Farnbacher Racing wywalczyli dla Lexusa najlepszy wynik w klasie SP-Pro niemieckiej serii wytrzymałościowej VLN na legendarnym torze Nürburgring Nordschleife, a w piątej rundzie zdobyli miejsce na podium.

Do startów w japońskiej serii Super GT przygotowano sześć Lexusów RC F – ze względu na uwarunkowania przepisów, pięciolitrowe V8 zastąpiono w nich dwulitrowymi, czterocylindrowymi silnikami R14AG.

2016 – RC F przyspiesza

Sześć Lexusów RC F startujących w japońskiej serii Super GT zdominowało kategorię GT500. Tytuł mistrzowski zdobyli Heikki Kovalainen i Kohei Hirate, a ich zespół SARD zwyciężył w zestawieniu drużynowym.

Konieczność dostosowania samochodów do wymagań przepisów IMSA uniemożliwiła ich udział w wyścigach sezonu 2016, jednak RC F GT3 zdążył zadebiutować podczas jazd testowych na torze Daytona International Speedway.

2017 – RC F GT3 z homologacją

Lexus RC F GT3 stanął do sezonu 2017 w nowej, w pełni homologowanej przez FIA wersji.

W pierwszym wyścigu roku, Rolex 24 na amerykańskim torze Daytona, dwa Lexusy RC F GT3 nowego zespołu 3GT Racing uplasowały się w połowie tabeli, ale jeden z nich uzyskał najlepszy czas okrążenia, udowadniając duży potencjał samochodu. Wyniki w kolejnych wyścigach były coraz lepsze, udało się zdobyć miejsce w pierwszej piątce oraz pierwszą pole position.

W Europie zespoły Farnbacher Racing i Emil Frey Racing, dysponując w pełni homologowanym RC F GT3, awansowały z klasy SPX serii VLN Endurance i rozpoczęły współzawodnictwo na wyższym poziomie. W międzynarodowej serii GT Open RC F zwyciężył w pierwszych czterech wyścigach, a na torze Silverstone zespół Emil Frey Racing zajął dwa miejsca na podium, co przyspieszyło wejście tej ekipy do prestiżowej serii Blancpain GT.

2018 – pełny gaz

W bieżącym sezonie jeżdżący Lexusami RC F GT3 kierowcy zespołu Emil Frey Lexus Racing uzyskali punktowane wyniki na torach w Brands Hatch oraz włoskim Misano, zdobyli miejsce na podium w Silverstone i wygrali wyścig na torze Paul Ricard, zaś amerykański zespół 3GT Racing zwyciężył na torze Mid-Ohio w kategorii GTD mistrzostw IMSA WeatherTech. Następny wyścig serii Blancpain GT, rozgrywany w dniach 26-29 lipca 24 Hours of Spa-Francorchamps, będzie można oglądać na żywo w internecie pod adresem www.blancpain-gt-series.com/watch-live