W najnowszej edycji przeprowadzanego przez brytyjski magazyn Auto Express rankingu Driver Power, w którym kierowcy oceniają rozmaite aspekty swoich aut w pierwszym roku posiadania, samochody marki Lexus zdobyły w swoich kategoriach trzy złote nagrody i jedną srebrną.

W tym roku największe uznanie kierowców zyskały hybrydowe crossovery Lexusa. Pierwsze miejsce w kategorii Premium Large SUV zajął cieszący się dużą popularnością również w Polsce Lexus RX 450h, zaś bestsellerowy Lexus NX 300h okazał się najlepszy w kategorii Premium Mid-size SUV.

Lexus NX zajął także pierwsze miejsce w zestawieniu ogólnym pod względem niezawodności i jakości wykonania, a kompaktowy sedan Lexus IS zdobył srebro w kategorii Compact Executive Car.

Ranking Driver Power oparty jest na ankietach przeprowadzonych wśród ponad 80 tysięcy czytelników Auto Express. Właściciele samochodów nie starszych niż 12 miesięcy oceniają w nim 31 aspektów posiadania i użytkowania swoich pojazdów, od własności jezdnych, przez wygodę i funkcjonalność, po działanie systemu multimedialnego, a także niezawodność i jakość obsługi w salonach sprzedaży i serwisie.

– „Lexus od samego początku utrzymuje się na szczytach zestawień Driver Power, więc tegoroczne pierwsze miejsca Lexusa NX i Lexusa RX nie są dla nas zaskoczeniem” – powiedział Steve Fowler, redaktor naczelny Auto Express – „Właściciele tych modeli wyraźnie lubią swoje samochody i prawdopodobnie jeszcze długo będą z nich bardzo zadowoleni, na co wskazuje pierwsze miejsce Lexusa NX pod względem niezawodności i jakości wykonania”.

– „Rankingi Driver Power oparte są na rzeczywistych doświadczeniach użytkowników, co daje nam pewność, że nasze wysiłki dla zapewnienia jakości zarówno samochodów, jak i serwisu przynoszą właściwy efekt” – mówi Ewan Shepherd, dyrektor Lexus UK – „Znakomite wyniki modeli RX i NX w tegorocznych zestawieniach pomogą nam wprowadzić na rynek kolejnego członka rodziny crossoverów Lexusa, zupełnie nowy, subkompaktowy model UX”.

Lexus RX dostępny jest w Polsce zarówno w wersji z dwulitrowym, turbodoładowanym czterocylindrowym silnikiem rzędowym o mocy 238 KM (175 kW), jak i hybrydową jednostką napędową, wyposażoną w silnik spalinowy o mocy 263 KM. W połączeniu z silnikami elektrycznymi, z których jeden napędza koła tylnej osi w systemie E-Four, daje to całkowitą moc hybrydowego napędu aż 313 KM przy średnim zużyciu paliwa w cyklu mieszanym zaledwie 5,3 l / 100 km.

Lexus NX jest obecnie sprzedawany w wersji NX 300 z dynamicznym i oszczędnym, turbodoładowanym silnikiem benzynowym o zmiennym cyklu pracy (Atkinsona/Otto), rozwijającym moc 238 KM oraz NX 300h, napędzanej hybrydową jednostką napędową o łącznej mocy 197 KM.

Lexus IS, najpopularniejszy w Polsce sedan japońskiej luksusowej marki dostępny jest w dwóch wersjach napędu – IS 300 z dwulitrowym, turbodoładowanym silnikiem benzynowym o mocy 245 KM, napędzającym koła tylnej osi za pośrednictwem automatycznej, 8-stopniowej skrzyni biegów z trybem sekwencyjnym oraz IS 300h z hybrydową jednostką o łącznej mocy 223 KM.