Lexus zaprezentował niedawno nową wersję popularnego w Europie modelu CT 200h, która jednak nie trafi na rynki USA i Kanady. Kompaktowy hatchback ma jednak przed sobą duży potencjał rozwoju. Jak jego przyszłość widzą branżowi analitycy?

Wprowadzając na rynek w 2011 roku model CT 200h, Lexus de facto stworzył nową kategorię w segmencie samochodów luksusowych. Auto, wyposażone w hybrydową jednostkę napędową o łącznej mocy 136 KM, szybko stało się jednym z bestsellerów firmy – od czasu debiutu Lexus sprzedał na całym świecie około 300 tysięcy egzemplarzy CT 200h, w tym ok. 75 tys. w Europie.

Nowa wersja modelu zachowała jego zalety, takie jak funkcjonalność, ergonomia, oszczędność i niezawodność, zyskując przy tym nowocześniejszy design, dający mu ma bardziej emocjonalny i sportowy charakter. Jednocześnie wprowadzono szereg udoskonaleń – przede wszystkim zaawansowany pakiet bezpieczeństwa czynnego Lexus Safety System +, obejmujący funkcje takie jak system ochrony przedzderzeniowej (PCS, Pre-Collision System), aktywny tempomat (Dynamic Radar Cruise Control), funkcja ostrzegania i przeciwdziałania niezamierzonemu opuszczeniu pasa ruchu (LDA, Lane Departure Alert), automatyczne światła drogowe (AHB, Automatic High Beam) i rozpoznawanie znaków drogowych (RSA, Road Sign Assist).

Analitycy portalu Just Auto uważają, że w ciągu kilku najbliższych lat CT wróci na rynki USA i Kanady i przewidują, że nowa generacja samochodu zostanie zaprezentowana w roku 2019 jako model 2020. Tak samo twierdzą specjaliści z Merrill Lynch i Automotive News, choć autorzy tej drugiej publikacji przychylają się do stwierdzenia, że na rynkach Ameryki Północnej miejsce tego modelu zajmie nowy, subkompaktowy crossover Lexus UX.

Just Auto przypomina również starsze prognozy, według których kolejna generacja CT będzie oferowana zarówno jako pięciodrzwiowy hatchback, jak i czterodrzwiowy sedan. Ta druga wersja może wzbudzić znaczne zainteresowanie w Ameryce Północnej oraz Chinach. Analitycy Just Auto uważają też, że CT zyska również wariant z turbodoładowanym, dwulitrowym silnikiem R4, znanym m.in. z Lexusa NX 300, co zwiększy jego atrakcyjność w USA.