Analitycy firmy J.D. Power przyjrzeli się najpopularniejszemu luksusowemu samochodowi Ameryki – Lexusowi RX. Ceniona przez klientów jakość i niezawodność oraz niesłabnąca moda na SUV-y sprawiają, że japońskie auto pod względem sprzedaży znacznie wyprzedza swych konkurentów. Zobaczmy, kto najchętniej kupuje model RX.

Lexus RX jest w swoim segmencie samochodem szczególnym – wprowadzając ten model w 1998 roku, Lexus zdefiniował całkowicie nową klasę luksusowych crossoverów. Od tej pory RX jest bestsellerem japońskiej marki, a jednocześnie liderem swej kategorii w wielu różnych aspektach. Przedstawiona w 2016 roku czwarta generacja modelu należy do nowego pokolenia Lexusów, zwracających uwagę wyrazistą, awangardową stylistyką oraz nowatorskimi rozwiązaniami, takimi jak oszczędny i ekologiczny napęd hybrydowy czy zaawansowane systemy bezpieczeństwa czynnego.

Według badań przeprowadzonych przez J.D. Power, 42 procent nabywców Lexusa RX stanowią kobiety i zainteresowanie pań tym modelem jest większe, niż w przypadku innych SUV-ów (średnia w segmencie to 38 procent). Z badania wynika, że cena samochodu nie należy wśród posiadaczy RX do najważniejszych kryteriów zakupu – tylko 6 procent zalicza ją do głównych czynników, podczas gdy w całym segmencie Midsize Premium SUV wskaźnik ten wynosi 12 procent.

Dla klientów ważne jest za to małe zużycie paliwa, niezawodność i powiązane z nią niskie koszty utrzymania. Według danych J.D. Power, niskie koszty utrzymania są istotne dla 62 procent właścicieli Lexusów RX (średnia w segmencie to 50 procent), a 77 procent za najważniejsze kryterium wyboru samochodu uznaje niezawodność (średnia w segmencie wynosi 63 procent). Na małe zużycie paliwa zwraca dużą uwagę ponad połowa posiadaczy RX (średnia w segmencie – 43 procent).

Warto zauważyć, że 64 procent właścicieli Lexusów RX jest skłonnych zapłacić więcej za samochód przyjazny dla środowiska – średnia w segmencie Midsize Premium SUV jest sporo niższa i wynosi 56 procent. To wyjaśnia, dlaczego hybrydowa wersja tego modelu cieszy się tak dużym powodzeniem i przyczynia się do rynkowego sukcesu RX.

Co ciekawe, nabywcy RX zwracają mniejszą uwagę na oryginalną stylistykę auta, kierując się raczej praktycznymi zaletami. Wygląd samochodu jest ważny dla 79 procent właścicieli RX, podczas gdy średnia dla segmentu wynosi 82 procent.

Lexus RX dostępny jest w Polsce zarówno w wersji z dwulitrowym, turbodoładowanym czterocylindrowym silnikiem rzędowym o mocy 238 KM (175 kW), jak i hybrydową jednostką napędową, wyposażoną w silnik spalinowy o mocy 263 KM. W połączeniu z silnikami elektrycznymi, z których jeden napędza koła tylnej osi w systemie E-Four, daje to całkowitą moc hybrydowego napędu aż 313 KM przy średnim zużyciu paliwa w cyklu mieszanym zaledwie 5,3 l / 100 km.