W październiku Lexus otworzył w Georgetown w stanie Kentucky drugą po kanadyjskim Ontario fabrykę swych samochodów poza Japonią. Uruchomienie inwestycji wartej 360 mln USD poprzedziły staranne przygotowania, obejmując m.in. 1,5 mln godzin szkolenia pracowników.

Zbudowany w ciągu 2,5 roku zakład zatrudnia 750 pracowników i będzie w stanie produkować nawet 50 tysięcy samochodów w ciągu roku, stanowiąc wraz z sąsiednią fabryką Toyoty największą w świecie placówkę koncernu pod względem potencjału produkcji – ponad 550 tys. pojazdów rocznie.

Fabryka w Georgetown wytwarzać będzie luksusowe sedany Lexus ES 350, będące najczęściej kupowanym w USA modelem Lexusa w swojej klasie.

Podczas przygotowań do uruchomienia produkcji, pracownicy zakładu spędzili łącznie około 1,5 miliona godzin na szkoleniach. Obejmowały one m.in. wyjazdy do Japonii, gdzie poznawali tajniki rzemiosła japońskich mistrzów takumi, godziny spędzone za kierownicą modelu ES, a także wizyty w salonach Lexusa, pozwalające lepiej poznać oczekiwania klientów. Specjalnie na potrzeby szkolenia zakupiono 22 fabrycznie nowe Lexusy ES, które pracownicy wielokrotnie rozbierali na dwa tysiące elementów, a następnie ponownie montowali, poznając w ten sposób każdy szczegół konstrukcji samochodu.

Zakład w Kentucky jest drugą fabryką Lexusa poza Japonią, po działającej od września 2003 fabryce w Cambridge w kanadyjskiej prowincji Ontario, w której powstają Lexusy RX. W Japonii samochody Lexus wytwarzane są w zakładach Tahara, Kyushu, Motomachi i Toyota Auto Body.