Już w lipcu na ekrany kin wchodzi nowy film Luca Bessona „Valerian i miasto tysiąca planet” – najdroższa superprodukcja w historii francuskiego kina. Główny bohater lata w nim kosmicznym ścigaczem, stworzonym specjalnie dla filmowców przez biuro projektowe Lexusa.

Film, którego akcja rozgrywa się w XXVIII wieku, oparty jest na motywach kultowego francuskiego komiksu SF „Valerian i Laureline”. Jego bohaterowie to para agentów specjalnych, tropiących kosmicznych przestępców w trójwymiarowej dżungli międzygalaktycznego miasta Alpha. W swej misji wykorzystują cały arsenał supernowoczesnego wyposażenia, do którego należy między innymi jednomiejscowy kosmiczny ścigacz SKYJET.

Gdy scenograf Ben Mauro zaprojektował wstępny szkic Skyjeta, zaproponował współpracę w stworzeniu szczegółowego projektu głównemu inżynierowi Lexusa Takeaki Kato. Chodziło o to, by pojazd z przyszłości odległej o 700 lat był oparty na wyobrażalnych technologiach i wiarygodnych założeniach technicznych. W projekt zaangażował się również Laurent Bouzige, projektant z europejskiego studia designerskiego Lexusa ED2 z Nicei.

Powstały w efekcie opływowy pojazd o kształtach myśliwca zaopatrzono w charakterystyczny grill o kształcie klepsydry, niemal identyczny, jak w koncepcyjnym Lexusie LF-SA, zaprojektowanym w ED2. Reflektory ścigacza przypominają przednie światła nowego flagowego coupe Lexus LC. Błękitna obwódka logo, taka jak w hybrydowych Lexusach sugeruje ekologiczny napęd.

Energii poruszającej Skyjeta dostarcza niewielka, wymienna kapsuła, inspirowana pracami Lexusa nad napędem wodorowym, których efekty zademonstrowano w koncepcyjnym modelu LF-FC. – „Ogniwa paliwowe są źródłem czystej energii i uniezależniają nas od paliw kopalnych” – powiedział Takeaki Kato – „Chodziło nam o to, by Skyjet używał naturalnych substancji występujących we Wszechświecie”.

Nowy film twórcy „Piątego elementu”, którego budżet opiewa na 197 mln euro (871 mln zł), trafi na ekrany już w lipcu. Główne role grają Amerykanin Dane DeHaan oraz brytyjska aktorka i modelka Cara Delevingne, wśród obsady są również Clive Owen, Ethan Hawke, Rihanna, Kris Wu i Herbie Hancock. Muzykę skomponował Alexandre Desplat („Dziewczyna z perłą”, „Królowa”, „Autor widmo”, „Jak zostać królem”). Polskim dystrybutorem obrazu jest Kino Świat.

To nie pierwszy futurystyczny Lexus na srebrnym ekranie – np. w „Raporcie mniejszości” Stevena Spielberga grający głównego bohatera Tom Cruise ucieka wodorowym Lexusem 2054. W rodzinnej komedii „Jak zostać kotem” Kevin Spacey jeździ kultowym Lexusem LFA z 560-konnym silnikiem V10.