Jak podaje portal ndtv.com, w ciągu miesiąca Lexus sprowadził do Indii dwa modele swoich luksusowych samochodów w celu przeprowadzenia procesu ich homologacji w tym kraju. Oznacza to początek ekspansji japońskiej marki na nowym rynku.

Do Indii trafił właśnie z myślą o homologacji Lexus LX 450d, największy z luksusowych SUV-ów japońskiego producenta. W czerwcu w tym samym celu sprowadzono hybrydową limuzynę Lexus ES 300h.

W lutym portal ndtv.com informował o planach ekspansji Lexusa w Indiach, cytując Kyoichi Tanadę, odpowiedzialnego w macierzystym koncernie Lexusa, Toyota Motor Corporation, za region Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Tanada powiedział wtedy, że firma będzie koncentrować się na modelach hybrydowych i segmencie SUV. Według portalu początku sprzedaży można się spodziewać w sierpniu, a jednym z najważniejszych modeli w ofercie będzie hybrydowy crossover Lexus RX 450h.

Indie są kolejnym rynkiem, na który wchodzi Lexus – w marcu tego roku otwarto pierwszy salon marki w Stambule, rozpoczynając w Turcji budowę sieci dealerów i centrów serwisowych.

Ekspansja terytorialna towarzyszy bardzo dobrym wynikom sprzedaży Lexusa. W minionym roku firma sprzedała na świecie 652 tys. samochodów, o 12% więcej, niż w roku 2014. Sprzedaż w Europie wzrosła o 20% i wyniosła 64 tys. aut, przy czym wzrost sprzedaży w Europie Zachodniej sięgnął 31%. W Chinach nabywców znalazło 88500 samochodów marki Lexus – o 14% więcej, niż rok wcześniej, zaś w Ameryce Północnej 368 tys. – o 12% więcej, niż w roku poprzednim. Warto podkreślić, że w 2015 roku aż 23% ogólnej sprzedaży stanowiły pojazdy z napędem hybrydowym (149 tys. sztuk), a w marcu bieżącego roku całkowita liczba hybryd sprzedanych przez Lexusa od wprowadzenia tego rodzaju napędu przekroczyła milion.

Lexus odnotował również bardzo duży, bo ponad 50-procentowy wzrost sprzedaży w Polsce: w 2015 roku klienci kupili 2630 aut (rok wcześniej – 1725). Lexus posiada w naszym kraju dziewięć salonów dilerskich: po jednym w Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście i Wrocławiu oraz trzy w Warszawie.

 

źródło:auto.ndtv.com